Durere genunchi drept

05-03-2015
Ionut Arama
Nu este medic/terapeut
Ionut Arama
buna ziua. De aproximativ 2 saptamâni ma doare genunchiul drept cand dorm, si de fiecare data cand ma ridic de jos. Mentionez ca durerea o am de multă vreme dar m- a lăsat o vreme si a reapărut, dar niciodată nu m - a durut ca acum. Mi se pare un pic diferit fata de stângul, un pic umflat. Menţionez ca lucrez cu apa de 7 ani si sunt ud mai tot timpul in zona genunchilor. Momentan sunt in alta tara si nu ma pot prezenta la medic. Va rog daţi-mi un sfat si daca se poate si un tratament. Va mulţumesc!
6 comentarii
0
05-03-2015, ora 20:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate (profesionale/domestice/sportive), antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-03-2015, ora 21:05
Ionut Arama
Nu este medic/terapeut
Ionut Arama
Buna seara d-le Dr. Am 25 de ani, 75 kg, inaltime 1, 75. Am lucrat timp de 7 ani si lucrez si in prezent la o spălătorie auto. La munca practic efort fizic si stau foarte mult in picioare.Nu practic niciun efort domestic, doar vin de la munca acasa si ma odihnesc. Am fost la sala timp de 3 ani, timp in care nu am avut nicio problema cu piciorul. De un an de zile m am lăsat de sala si durerea a început in urma cu 2-3 luni, dar s a accentuat cu 2 saptamâni in urma.Antecedente traumatice, metabolice etc, mentionez ca nu am avut.
0
06-03-2015, ora 21:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Suferinta D-voastra este strict legata de efortul exagerat.
Prin urmare, logic, nu exista nici un medicament, injectie sau procedura care sa va usureze suferinta si sa puteti continua in acelasi ritm.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-03-2015, ora 19:51
Ionut Arama
Nu este medic/terapeut
Ionut Arama
Va mulţumesc frumos pt tot.. Succes in tot ce faceţi va salut cu respect domnule doctor!!!
0
19-03-2015, ora 04:27
RADU-LUIGI
Nu este medic/terapeut
RADU-LUIGI
Buna ziua. Numele meu este RADU (55 ani, 187 cm, 120 kg). De 3 zile mi s-a intensificat o durere in spatele genuchiului drept care a culminat in aceasta seara cu o durere insuportabila care mi-a interzs practic mersul cu acest picior. NU pot indoi genuchiul sau sprijini pe acest picior. De cateva zile am facut frectii cu Voltaren insa..inutil. Nu ma pot deplasa nici la baie, nici prin casa. Doar ma tarasc sau rostogolesc prin pat. AJUTOR !!!!!!!!!!!!
Ce sa fac? Am citit pe aici ( chist Backer) bursila, cortizon, comprese cu gheata ? Ce sa incerc ? Sunt disperat.. MUltumesc anticipat !
0
19-03-2015, ora 06:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi o leziune de menisc, dar cu siguranta va confruntati cu distrugerea cartilajului articular al genunchiului (gonartroza), cauzata, evident, de cele 40-45 kg in exces.
Pe termen scurt se impune repaus maximal si oarece antiinflamatorii.
Pe termen mediu se impune veritabilul tratament: scadere ponderala masiva.
Chiar daca scadeti in greutate 40 kg, genunchiul ramane iremediabil distrus, insa suferinta se va reduce substantial, odata cu reducerea presiunii asupra articulatiei.
Chiar daca este prezenta si o leziune de menisc, nu stiu daca veti gasi un chirurg disponibil sa va opereze la aceasta greutate (riscurile sunt enorme).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.