Durere genunchi - fortat - exercitii sau imobilizare

24-08-2011
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
In urma cu 2 saptamani am cazut de pe bicicleta si m-am lovit si la genunchiul drept, insa de atunci nu am avut dureri la el.
Acum 5 zile am fortat genunchiul pe o urcare cu bicicleta si a 2-a zi a inceput sa ma doara destul de tare cand il solicit (durerea e mai redusa cand merg, dar exista). Am mers la ortoped si mi-a spus ca este un os care practic nu are nici o functionalitate care mi s-a umflat si acum nu-si mai gaseste locul. I-am zis ca ma dau cu Clafen crema pe el si a zis ca e ok - sa continuu sa ma dau caci in 2-3 zile durerea va disparea.

Problema e ca au trecut 3 zile de atunci si pe mine ma doare si mai rau. Nu e umflat, nici nu a fost deloc umflat genunchiul.

E motiv de ingrijorare ca inca ma doare?
Ar fi indicat sa fac niste exercitii sau din contra, e indicat sa imobilizez mereu genunchiul cu fasa elastica?
8 comentarii
0
24-08-2011, ora 22:36
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Incearca sa pui frunze de varza cruda. Nu rade! Iei o frunza, o strivesti cu un sucitor, sticla sau ce gasesti, si incerci sa o fixezi pe genunchi, cat mai multe ore. Ea se va usca, o schimbi..si tot asa, multe zile. E foarte important sa fie frunza proaspata cat mai multe ore pe genunchi. Sper sa-ti treaca!!
Nu cred ca e bine sa imobilizezi piciorul, dar nici sa-l fortezi. Mergi normal.
Multa sanatate!
0
25-08-2011, ora 01:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa evitati orice fel de "leac babesc", susceptibil sa va provoace arsuri sau alte leziuni tegumentare.
Evitati orice fel de efort sportiv timp de 6-8 saptamani si monitorizati starea genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2011, ora 09:19
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
@Mabel: Problema e ca eu as vrea sa merg din nou cu bicicleta, ceea ce presupune un efort suplimentar pentru genunchiul meu... e posibil sa incerc si varianta cu frunzele de varza - am mai auzit si din alte parti cum ca sunt bune.

@Dr. Marius Uscatu:
Nu am cum in aceasta perioada sa evit activitatile sportive timp de atata timp...mi-e practic imposibil. O sa mai fac repaos inca cateva zile in care sper sa-mi treaca durerea si pe urma o sa o iau usurel cu efortul... medicul ortoped la care am fost a zis doar ca ar fi indicat cateva zile de repaos..
0
25-08-2011, ora 09:21
Dr. Marius Uscatu
Dr. Marius Uscatu
Aveti dreptul sa gestionati cum doriti starea organismului D-voastra. Sa nu va mirati insa daca va veti distruge inainte de vreme (leziunile cartilaginoase sunt ireversibile si determina artroza precoce, rapida si invalidanta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2011, ora 12:54
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
@Dr. Marius Uscatu: Inteleg foarte bine ceea ce ziceti... insa ortopedul ce m-a consultat a zis ca nu e ceva grav... nu a specificat clar ca nu trebuie sa fac efort o vreme - chiar i-am zis ca am de gand sa mai fac efort si a zis ca e ok atata timp cat atunci cand ma doare ma opresc si nu fortez genunchiul...
Pana saptamana viitoare fac repaos si o sa vad cum o sa ma simt pe urma...
Multumesc.
0
26-02-2012, ora 23:43
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
@ Dr. Marius Uscatu,
Am nevoie din nou de ajutorul dvs. legat de aceeiasi problema expusa mai sus.
Toata iarna, pret de mai bine de 2 luni am facut repaos, nu am fortat mai deloc genunchiul si nu m-a durut deloc, insa acum o saptamana am fost intr-o drumetie si de atunci ma doare, nu ft. tare, insa destul de des genunchiul drept, de multe ori chiar si cand stau in pat, fara sa fac absolut nici un efort. De umflat nu e umflat deloc.
Vreau sa va intreb care ar putea fi cauza acestei dureri si daca ar fi mai indicat sa merg la un reumatolog decat la un ortoped cu problema mea actuala?

Ar fi indicata si realizarea unei radiografii a genunchiului?

Precizez ca e posibil sa fi fortat genunchii in acea drumetie, caci am simti de vreo cateva ori durere si la genunchiul stang. Durerile insa au aparut nu in ziua cu drumetia, ci a 2-a zi.

Multumesc frumos.
0
27-02-2012, ora 08:37
Dr. Marius Uscatu
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va repet ultimul meu raspuns:
""""Aveti dreptul sa gestionati cum doriti starea organismului D-voastra. Sa nu va mirati insa daca va veti distruge inainte de vreme (leziunile cartilaginoase sunt ireversibile si determina artroza precoce, rapida si invalidanta)."""
Cata vreme practicati eforturi total exagerate si nu respectati perioadele de repaus dupa traumatisme importante, consecintele deja le resimtiti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
27-02-2012, ora 14:33
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua!

Va respect si va inteleg raspunsul dvs..
Insa pe de alta parte cand am fost anul trecut la ortoped acesta mi-a zis ca nu e nimic complicat (doar un os care practic nu are nici o functionalitate si care mi s-a umflat) si ca sa fac repaos doar 2-3 zile si a mai precizat ca e posibil sa ma mai doara la efort. A mai precizat si el ca cu astfel de probleme se poate ajunge si la operatie - nu stiu insa de ce?!

Am sa merg la un reumatolog sa mi se faca posibil si o radiografie, Durerile nu sunt mari, insa nici atat de mici incat sa nu le dau importanta.

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Embolizarea arterelor geniculare (GAE) - operația pentru osteoartrita genunchiului ce poate diminua durerea
  • Asocierea dintre durerile de genunchi și depresie (Studiu)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.