Durere groaznica de genunchi - am 15 ani

57 comentarii 1 2
0
24-09-2010, ora 08:48
gabi7319@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabi7319@yahoo.com
I_mi puteti recomanda unde as putea face un astfel de consult?
Fiind destul de tanar si vazand atatea probleme care pot fi as dori sa _mi se puna un bun diagnostic.
Vreau sa_mi ingrijesc sanatatea nu sa ignor problemele pe care le am.
0
05-01-2011, ora 19:30
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna seara!
Asi dori sa stiu daca injectiile intraarticulare cu Arflutop sau Hyalgan sunt de folos in cazul coxartrozei la o pacienta de 56 de ani, cu o greutate de 60 kg?
Nu stim ce altceva sa mai incercam ca sa ii amelioram durerea!
Multumesc anticipat si un an nou mai bun!
0
05-01-2011, ora 20:05
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna seara din nou! Credeti ca Neo Visc este mai bun?

Multumesc!
0
05-01-2011, ora 23:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu personal sunt total impotriva acestor infiltratii, care raman, de altfel, controversate. Exista colegi care afirma rezultate bune, altii care nu au observat ameliorari etc.
Protezarea soldului este o solutie spectaculoasa, daca este efectuata la timp, pe o buna indicatie si cu o buna realizare tehnica.
In rest, exista doar tratamentul balneoterapic si evitarea eforturilor fizice prelungite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-01-2011, ora 14:06
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Multumesc mult pentru raspuns!
Mama mea evita insa protezarea, cutoate ca durerile de multe ori sunt groaznice!
Multumesc inca o data!
0
10-01-2011, ora 17:54
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
buna seara, am o intrebare pt domnul dr.fata mea in varsta de 18 ani s-a plans cateva zile de dureri de genunghi si amorteli atunci cand statea jos sau dormea si durere de os deasupra cotului la mana stanga, au trecut de la sine.as dori sa stiu ce investigatii trebuie facute sau ce tratament.in momentul de fata nu o mi dor nici nu amortesc.multumesc anticipat pt raspuns
0
10-01-2011, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atata timp cat simptomele au disparut, cred ca nu trebuie sa va nelinistiti foarte tare.
In cazul reparitiei acestor simptome puteti consulta un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-01-2011, ora 13:24
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
buna ziua, va multumesc f mult pt promtitudinea cu care ati raspuns, cu siguranta voi merge la neurochirurg, dar sper din toata inima sa nu fie nevoie si sa nu se mai repete.va doresc o zi buna
0
29-01-2011, ora 11:36
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna ziua!
As dori sa stiu daca mai sunt gratuite protezele de sold sau acum trebuiesc platite de pacient?
Multumesc mult!
0
29-01-2011, ora 21:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Protezele au fost si vor fi 100% gratuite, prin Programul National de Endoprotezare.
Este posibil ca, temporar, anumite clinici sa nu dispuna de protezele necesare, insa asta nu trebuie sa va determine sa le cumparati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-01-2011, ora 09:09
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Multumesc pentru raspuns!
Dar cum va explicati ca zilele trecute am fost la un spital de ortopedie din bucuresti si medicul ne-a spus ca acum trebuiesc platite la contabilitatea spitalului pentru ca nu mai sunt gratuite?
0
31-01-2011, ora 09:11
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
este normal ca o protezare de sold sa ajunga la 80 de milioane?
0
31-01-2011, ora 09:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am raspuns mai sus: protezele au fost si raman gratuite si nu trebuie in nici un caz sa le cumparati.
Nu trebuie decat sa cautati o clinica (sunt multe in tara) unde sa puteti beneficia de gratuitatea protezei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-02-2011, ora 12:41
CocaNicole
Nu este medic/terapeut
CocaNicole
Buna ziua, dl. doctor
Mama mea (57 ani) a observat in ultimul an o apropiere foarte mare a genunchilor unul de altul. Initial, a avut dureri foarte mari la nivelul soldurilor si genunchilor dupa care durerile s-au atenuat foarte mult, articulatiile nu-i mai fac probleme dar i s-au apropiat mult genunchii si calca mult in exterior (fiind in perioada iernii are si mari probleme sa mearga pe suprafete inghetate). Citind, am aflat de genu valgum. Ce tratament se poate urma in cazul ei? Din cate am vazut exista destul de multe discutii, eexplicatii, solutii pentru copii sau adolescenti. In cazul unei persoane mai in varsta insa care ar fi pasii de urmat? Am uitat sa mentionez ca in urma cu 15 ani a fost operata la ambele picioare ptr. hallux valgus.
Multumesc mult, Coca
0
10-02-2011, ora 14:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu mi-ati precizat singurul element semnificativ: greutatea/inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-02-2011, ora 14:38
CocaNicole
Nu este medic/terapeut
CocaNicole
Iertati-ma, 80 kg, 1, 68 m. A mai fost si operata de fibrom uterin in 98 (am inteles ca acest factor poate inflenta).
Cu multumiri,
Coca
0
10-02-2011, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Genunchii se degradeaza din cauza supraponderabilitatii, a eforturilor fizice exagerate etc.
Prin urmare, in perioada urmatoare principalul obiectiv este normalizarea greutatii (catre 55-58 kg), ceea ce va determina rezultate spectaculoase din punct de vedere subiectiv. Obiectiv insa, raul a fost deja facut, cartilajul este deja distrus (gonartroza), iar genu-valgum-ul nu poate fi corectat decat chirurgical, printr-o osteotomie sau o protezare.
Scaderea ponderala va va permite sa pastrati "capitalul articular" actual inca o buna perioada de timp.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-02-2011, ora 15:57
CocaNicole
Nu este medic/terapeut
CocaNicole
Va multumesc mult.
Vom incerca oricum sa ajungem si la un consult la dvs. la clinica.

Cu stima,
Coca E.
0
10-02-2011, ora 21:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu ma ocup direct doar de patologia Gleznei si a Ante-Piciorului, prin urmare nu va pot ajuta pentru o problema a gambei sau a genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-02-2011, ora 21:57
CocaNicole
Nu este medic/terapeut
CocaNicole
Inteleg; in acest caz ne puteti recomanda pe cineva?
Coca
0
10-02-2011, ora 21:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, va pot recomanda pe mail (regulile site-ului ma impiedica sa fac publicitate mascata vreunui coleg oarecare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2012, ora 20:44
bercaru liliana
Nu este medic/terapeut
bercaru liliana
Buna seara, am si eu o problema cu mama mea si as vrea sa va cer o parere.De aprx.2 ani are o durere groaznica la genunchiul stang(precizez ca are 57 ani si aprx 80 de km la o inaltime de 1, 63)Diagnosticul dat in urma efectuarii unui rmn a fost de gonartroza.Acum un an a suferit o artroscopie in urma caruia nu a fost nici o schimbare, adica durerile au peristat, dureri care nu se calmau cu nici un analgezic.La cateva luni de la artroscopie i-a fost injectat in genunchi o fiola de monovasc(4ml), dar tot far nici un rezultat.A urmat un tratament de cateva luni cu arcoxia dar durerile tot au persistat.Dr care o supravegheaza a spus ca singura solutie ar fi proteza dar nu vrea sa se grabeasca pt ca este tanara si in urma filmelor facute articulatia pare a fi destul de buna.Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca mai e ceva de facut in afara de proteza, daca stiti ceva care sa-i ma calmeze cat de cat durerile.Va rog mult.Astept raspuns urgent!Va multumesc anticipat.
0
18-01-2012, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cauza gonartrozei (distrugerea articulatiei) este mai mult decat evidenta, desi vi se pare inacceptabila: obezitatea.
Infiltratiile intra-articulare sunt total inutile si profund daunatoare, atat local cat mai ales psihologic, lasand impresia posibilitatii mentinerii greutatii actuale.
Operatia de protezare este total contraindicata la greutatea actuala, fiind perfect inutila: datorita greutatii, proteza se va distruge (prin uzura mecanica) foarte repede.
Ramane o singura solutie logica, imaginabila si acceptabila: scaderea majora in greutate, coroborata cu reducerea drastica a efortului fizic (mers pe jos, stat in picioare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-01-2012, ora 16:47
bercaru liliana
Nu este medic/terapeut
bercaru liliana
Va multumesc pt raspuns si as dori sa va mai pun o intrebare, nu exista totusi nimic care sa-i mai calmeze durerile?
0
20-01-2012, ora 17:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista solutia tratamentului anti-inflamator, insa durata posibila a tratamentului este scurta (1-2 saptamani). Baleno-fizioterapia poate fi utila, insa efectul este paleativ.
Doar scaderea ponderala majora poate ameliora cat de cat suferinta, coroborata cu reducerea solicitarii fizice.(mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-09-2014, ora 19:24
Vlad Adrian Gabriel
Nu este medic/terapeut
Vlad Adrian Gabriel
Buna ziua
Am 22 de ani 68 kg si 1, 77 inaltime.Acum un an si ceva am avut o accidentare la genunchiul stang in urma cariua am schiopatat timp de aproape 10 luni.Din aceasta cauza piciorul drept s-a "stricat".Am uzura de cartilaj in glezna si genunchi si o instabilitate in sold. Lucrez ca manipulant marfa si in ultimele 3 saptamani simt ca frecarea(durerea) din genunchi s-a accentuat.Iau in acest moment cartilaj de rechin pentru aceasta problema, dar nu stiu daca ma ajuta cu ceva.
Ar trebui sa caut alt serviciu care nu presupune munca fizica sau nu de la servici pare sa se fi agravat?
Precizez ca 68kg este greutatea minima pe care o pot avea. Orice scadere in greutate sub 68kg este periculoasa.
Maine voi merge la medic.Puteti sa-mi spuneti daca o radiografie este suficient sau trebuie sa fac RMN
0
13-09-2014, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- traumatismul descris a fost, probabil, unul sever si a determinat cel putin o leziune a cartilajului (intr-un caz mai grav, poate fi vorba despre o fractura articulara neglijata);
- pe de alta parte, descrieti probleme articulare atat la genunchi, cat si la glezna si sold. Aceste probleme sunt datorate, evident, supra-solicitarii profesionale si/sau sportive.
- prin urmare, la ora actuala, se impune atat un diagnostic de precizie la nivelul genunchiului, dar mai ales reducerea DRASTICA a eforturilor fizice.
- suplimentul alimentar mentionat nu va ajuta cu nimic.
- inainte de a efectua radiografie sau RMN, aveti nevoie de o examinare clinica atenta si competenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
57 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.