durere in calcaiul drept

16-05-2012
miha216405
Nu este medic/terapeut
miha216405
doresc sa-l intreb pe d-nul doctor Marius Uscatul care sunt cateva dintre cele 30 de cauze ale durerilor din calcai, dupa cum am inteles din postari anterioare ale d-sului nu exista ' pinten calcaneu' si vreau sa aflu cateva dintre cauzele durerii, daca se poate. Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
16-05-2012, ora 15:49
miha216405
Nu este medic/terapeut
miha216405
Imi cer scuze de la d-nul doctor, am scris gresit numele d-sului. Astept raspuns de la d-nul doctor. Multumesc.
cu stima, miha
0
17-05-2012, ora 11:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In 99, 99% din cazuri este vorba despre suprasolicitarea mecanica a aponevrozei plantare, urmare a obezitatii si/sau efortului fizic excesiv (peste 99% din pacientii cu durerii calcaneene sunt obezi).
Exista insa si alte cauze: neurochirurgicale (sindrom compresiv lombar), vasculare (insuficienta vasculara periferica), reumatologice, metabolice (diabet, guta), post-traumatice (fracturi ale retro-piciorului), deformatii ale retro-piciorului sau ale etajelor suprajacente etc etc etc etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-05-2012, ora 20:58
miha216405
Nu este medic/terapeut
miha216405
Buna ziua,
Multumesc d-nului doctor Uscatu.

cu stima,
0
09-08-2013, ora 19:07
gabriella_mar
Nu este medic/terapeut
gabriella_mar
Buna ziua dle doctor. Inteleg ca de fapt cauza principala a inflamatiei calcaiului este greutatea excesiva acolo unde este cazul..eu sufar de dureri ale calcaielor de mai bine de un an. Dupa a doua nastere am ramas cu 13kg in plus fata dr grrutstea obisnuita. Sunt 5 ani de atunci. De aproape 2 ani mersul lejer fara dureri e un vis. Dimineata 1 ora abea reusesc sa pun piciorul in pamant. Azi mi-a fost recomandat de un mrfic antiinflamatoare, radiografie si ulterior laser. Va rog sa-mi comunicati un nr. De telefon pentru a va contacta. Poate ma lamuriti exact ce am de facut. Multumesc anticipat.
0
09-08-2013, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles greutatea/inaltime.
Astept elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •