Durere in gat des de cam 2 ani

03-03-2012
aliyn
Nu este medic/terapeut
aliyn
De aproximativ 2 ani ma doare gatul de la aproape orice suc, dulciuri etc.

Beam suc Sprite acum 2 ani si dupa ceva timp am simtit ca nu mai pot sa consum nimic care avea coloranti (cam asa am dedus eu)

Beau o gura de suc, a doua zii ma doare gatul.
Mananc o ciocolata a doua zii aceeasi durere.

Ce as putea face sa scap si sa pot bea si eu din nou un suc cu prietenii si sa mananc linistit dulciuri fara grija durerii de gat?

Multumesc pentru raspunsuri!
8 comentarii
0
03-03-2012, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am o veste proasta.
Ar trebui sa renunti la tot ce este acidulat, citric, acru.. pentru toata viata
daca nu intelegi corect ce se intampla.. peste 3-6 luni o sa faci o gastrita urata sau chear un ulcer gastric
Mergi la Gastrologie acum.. si ORL.. faci investigatii, tratament si regim alimentar si asa ao sa eviti niste complicatii !
0
04-03-2012, ora 21:53
mariana_catinas
Nu este medic/terapeut
mariana_catinas
Draga domnule doctor,
am o fica de aproape 14 ani si in fiecare an pe durata ierni are mari probleme cu gatul.I se unfla amigdalele si au si mici pungulite de puroi.O doare foarte tare, o deranjeaza la mancat, i se schimba vocia si are o ingrozitoare tuse.Anul acesta a luat aproape 3 saptamani antibiotice apoi doctorul de familie ia prescris injecti.Unele persoane miau recomandat scoaterea amigdalelor dar altele au spus ca totus sunt un organ important in corpul nostru care ne protejeaza de anumite boli ale plamanilor.Nu stiu ce sa fac.Imi puteti spune parerea dumneavoastra si imi puteti spune cateva medicamente care ar putea sa o ajute?
Multumesc anticipat.
0
05-03-2012, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. intradevar amigdalele sunt importante.. ca si tesut limfatic.. care are rol de aparare... dar trebuie de stiut
..A.) ca mai sunt si multe alte formatiuni limfatice ca preeau rolul de aparare
...B.).. ca amigdalele odata infmatate si trecute in faza de infectie cronica.. fac mai mult rau decat bine
pot duce la reumatizm, infectii renale si cardiace
2. consider ca copilul de mult trebuiea sa fie vazut la ORL.. si decis daca aceste amigdale merita sa fie tratate sau trebuie operate.
3 luati in consideratie ca fata, , este si o vitoare mama
o infectie cronica in organizm o sa complice mult o sarcina sau sanatatea copilului
0
09-03-2012, ora 00:01
yonellyta
Nu este medic/terapeut
yonellyta
De vreo 3 saptamani ma confrunt cu o durere de gat...am incercat cu calmante de gat, imi trecea pe moment dupa care durerea reaparea, apoi am trecut pe antibiotice...cat timp le luam nu mai aveam nimic, dar la 1, 2 zile dupa ce le terminam durerea revenea...am mai urmat un tratament cu alte antibiotice mai puternice si la fel am patit...ce pot sa fac sa scap de durere?ce as putea avea?va multumesc!
0
09-03-2012, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL.. sa clarifici foarte precis de unde vine durerea
durere din gat poate fi de la dantura, de la faringe, din cauza refluxului gastric, din cauza amigdalei linguale sau amigdalelor palatine..
tratamentul difera de la caz la caz
0
12-03-2012, ora 15:04
yonellyta
Nu este medic/terapeut
yonellyta
va multumesc!am fost la control si mi-au zis sa imi fac aslo si exudatul faringian.
0
19-03-2012, ora 16:32
yonellyta
Nu este medic/terapeut
yonellyta
domnule doctor mi-au iesit analizele bune dar totusi durerea in gat este mereu...ce se intampla?
0
19-03-2012, ora 16:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce legatura are durerea de gat cu analizele... in viziunea TA ?
exudatul arata cu nu ai bacterii patogene
aslo arata ca nu ai avut streptococ
dar durerea din gat poate fi si de la restulproblemelor care le.am scris
mergia la gstrologie la consultatie, stomatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •