Durere in piept cand ridic greutatea

12-10-2018
Crina1994
Nu este medic/terapeut
Crina1994
De aproximativ o saptamana am în partea dreaptă o durere mai exact in piept dar asta doar atunci cand imi iau copilul in brate (are in jur de 12 kg). Durere a se resimte ca un junghi si persista cam 20 min.Nu stiu ce ar putea fi.Ar mai o chestie, eu dorm si intr.o postură mai aiurea si deasemenea si cand merg nu am o postură tocmai ok.Pana ajung la medic poate gasesc si aici un raspuns.Multumesc.
6 comentarii
0
12-10-2018, ora 20:26
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Nu e nimic grav. Sunt junghiuri intercostale ce tin de peretele toracic - un muschi intercostal contractat sau o usoara afectare a articulatiei dintre coasta si stern (depinde unde resimtiti durerea).
In orice caz nu e o problema a inimii sau plamanilor.
Insa faptul ca aveti probleme ale posturii nu e ok. Ar trebui sa consultati un kinetoterapeut care sa va recomande exercitii si sfaturi pentru corectia posturii. In timp acestea se tot agraveaza daca nu faceti nimic.
0
13-10-2018, ora 08:39
Dr.Popa Alexandru
Identitate neconfirmată
Dr.Popa  Alexandru
Faceti putin sport zilnic?
0
13-10-2018, ora 10:53
Crina1994
Nu este medic/terapeut
Crina1994
Da fac zilnic miscare
1
13-10-2018, ora 13:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ce varsta aveti ? Ce greutate aveti ? Va stiti cu probleme de coloana ? Va stiti cu alte boli ? Problema poate sa fie simpla dar si complicata. Nu va puteti juca cu tot felul de solutii propuse fara sa faceti niste investigatii. Va rog mergeti la medicul de familie si cereti o trimitere in acest sens.

dr Petre Muresan
0
12-11-2018, ora 15:20
Crina1994
Nu este medic/terapeut
Crina1994
24 de ani 90 kg Am avut hipertensiune in sarcina. Probleme cu rinichi am avut nisip dar asta acum 6 ani si ovare polichistice plus 3inele tasate la coloana cu asta am fost diagnosticata la vârsta de 10 ani
0
21-11-2018, ora 20:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa faceti o evaluare intr-un centru medical specializat in probleme de coloana si sa va tratati coloana.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •