Durere în piept, în partea dreaptă

03-08-2022
daniel9812
Nu este medic/terapeut
daniel9812
Bună ziua,

Am 27 de ani și de aproximativ 6 luni mă confrunt cu o durere supărătoare în partea dreaptă a pieptului. Ca și nivel de durere nu este unul mare, însă este deranjantă dacă nu îmi schimb poziția. Durerea apare atunci când îmi încordez pieptul (se simte un mic pocnet spre stern), când mă întind spre partea stângă sau când dorm pe partea dreaptă - în ultimile seri am început să mă trezesc spre dimineață din cauza durerii respective.

Stilul de viață este unul sedentar, cu lucru de acasă. Nu am avut accidente. Mesele nu sunt regulate (în medie 2 pe zi, uneori resimt o ușoară arsură sub coaste).

Știu că o cauză precisă nu poate fi determinată fără consult medical, însă m-ar ajuta să cunosc care ar putea fi cauzele posibile și de unde aș putea începe investigațiile.

Vă mulțumesc!
2 comentarii
0
03-08-2022, ora 21:48
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
La 27 de ani probabil ai o greutate mare si din cauza sedentarismului si mese neregulate. Nu ai nimic decit o durere intercostala din cauza pozitiei in care lucrezi, aplecat spre dreapta si atunci cind te indrepti spre stinga e normal sa te doare.Schimba pozitia spre stinga dar sa nu crezi ca durerea e de la inima, o situatie buna ar fi sa faci sport zilnic, un antrenament al muschilor care nu sunt antrenati si dor la anumit efort.
La consultul medical totul va fi bine.
0
22-08-2022, ora 23:57
Bulapa
Nu este medic/terapeut
Bulapa
O nevralgie intercostala cel mai probabil, incearca cu niste Aulin 1/zi -7 zile si cel mai bine ar fi sa faci o radiografie pulmonara si o ecografie abdominala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •