Durere in talpa

18-12-2009
Maddy_80
Nu este medic/terapeut
Maddy_80
Buna ziua,

de ceva vreme de cate ori merg mai mult simt o durere acuta in talpa, cumva intre tarsiene si metatarsiene( sper ca e corect).e ca si cand imi amorteste incheietura si trebuie neaparat sa ma descalt, sa masez locul care trosneste si apoi sa continui mersul pana apare din nou aceasta durere.am schimbat pantofii nici o ameliorare.unde ar trebui sa merg pt problema mea?va multumesc.
15 comentarii
0
18-12-2009, ora 16:09
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
La ortopedie.
0
19-12-2009, ora 04:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Pacienta,
Pentru inceput trebuie sa luati doua masuri: reducerea ortostatismului si a mersului si adaptarea incaltamintei cu una confortabila.
Daca simptomatologia persista, puteti consulta un ortoped. Atentie insa, trebuie sa refuzati cu strictete orice infiltratie cortizonica (de tip Diprophos), extrem de raspandita in Romania si cu consecinte dezastruoase la nivelul piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2010, ora 21:22
mariuso
Nu este medic/terapeut
mariuso
Buna ziua,
Am 37 de ani, 1, 77 m, 80 kg si acum cateva luni (5) am fost diagnosticat cu hernie de disc. Am facut fizioterapie, durerire din sold si de pe piciorul drep au disparut, dar din pacate la ultimele doua sedinte am inceput sa am dureri in degetul mare (picior drept) si degetul mic si talpa (picior stang). In timp, degetul mare de la piciorul drept s-a umflat si s-a inrosit. Am consultat un medic reumatolog care mi-a prescris sulfasalazin timp de 30 zile. Spre dezamagirea mea, problema de la piciorul drept s-a agravat, in sensul ca s-a umflat si talpa si celalalte degete. Am consultat si un medic ortoped care mi-a prescris unguent "Mobilat ", "Arcoxia" si...gheata! Miracolul a tinut opt zile dupa care iar au aparut durerire si inflamatiile la degete, talpa (picior drept) si la degetul mic si talpa (picior drept). Mentionez ca am facut radiografie la ambele picioare, analize pentru acidul uric si multe alte analize de sange, dar toate au fost OK. Chiar nu mai stiu unde sa merg si ce sa mai fac.

Va multumesc.
0
22-04-2010, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu trebuie sa consultati un ortoped, ci un reumatolog.
D-voastra descrieti o afectiune cu caracter inflamator, exact apanajul reumatologului.
Tineti-ne la curent cu rezultatul demersurilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-04-2010, ora 21:22
amitom
Nu este medic/terapeut
amitom
buna seara!
de ceva vreme am o problema in legatura cu picioarele, mai precis cu talpile. la nivelul talpii de la piciorul stang simt, exact la mijlocul sau, furnicaturi, arsuri, si am senzatia ca pasesc pe ace, tepi. o senzatie asemanatoare se manifesta insa si la talpa piciorului drept insa mai rar si nu dureros. am 46 ani, 100kg si nu sunt o persoana sedentara, aceste dureri ale talpilor au inceput in urma manifestarilor unor dureri de mijloc, dureri cauzate de ridicarea unei greutati, ce mai persista si azi. ar putea determina aceste simptome deplasarea de coloana?, problemele lombare?, diabetul - mentionez ca glicemia a fost mica? astept un raspuns de la dumneavoastra. ce credeti ca am? unde trebuie sa ma adresez? va multumesc anticipat!
0
28-04-2010, ora 22:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Originea acestor dureri poate fi extrem de variata, de la diabet si pana la arteriopatie, de la hernie de disc (sindrom compresiv radicular) si pana la probleme de natura mecanica (arhitectura antepiciorului).
V-as sugera sa incepeti cu un consult neurochirurgical, cel mai probabil fiind vorba despre o problema a coloanei lombare.
Obezitatea reprezinta un factor agravant major al acestor duerreri, indiferent de originea lor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-10-2011, ora 23:46
gabriela tigla
Nu este medic/terapeut
gabriela tigla
Buna Seara!
In urma cu 3 zile am avut o durere in calcaiul stang, iar azi am simtit o durere si amorteala in degete. Dupa cateva ore am observat o umflatura sub degete.
V-am vizitat site-ul si umflatura seamana cu cele din imaginile postate la "metatarsalgia".
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac, ce tratamente exista si care este perioada de recuperare?
Va precizez ca am 29 ani si 51 kg si nu cred ca greutatea este cauza.

Va multumesc anticipat!
Gabriela
0
09-10-2011, ora 00:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum bine ati inteles, metatarsalgia este doar un sindrom, fiind provocat de mai multe cauze ce determina supraincarcarea mecanica a ante-piciorului.
Doar o consultatie clinica atenta va decela cauza acestei supraincarcari mecanice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
09-10-2011, ora 09:12
gabriela tigla
Nu este medic/terapeut
gabriela tigla
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns, merg sa consult un ortoped.
Vreau sa va mai intreb care este perioada de repaus total si care sunt sansele ca umflatura sa se retraga de la sine sau e nevoie de interventie chirurgicala?

Va multumesc,
Gabriela
0
09-10-2011, ora 14:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa refuzati net orice interventie chirurgicala vi se propune din partea unui chirurg care nu are o experienta vasta in patologia ante-piciorului si care nu cunoaste ultimele tehnici mondiale.
Nu este vorba despre repaus total, ci doar despre reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
18-04-2012, ora 10:38
Amir1999
Nu este medic/terapeut
Amir1999
Buna ziua, domnule doctor am aproape 13 ani (fac in septembrie) 1, 58 si 40 kg si ma doare rau talpa picorului drept doar cand sunt in picioare si cand ma, misc ! Ce ar trebui sa fac ?
La revedere !
0
18-04-2012, ora 14:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Primul reflex logic este reducerea efortului fizic (stat in picioare, mers, sporturi).
Daca situatia persista, trebuie sa consultati un ortoped pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
18-04-2012, ora 14:11
Amir1999
Nu este medic/terapeut
Amir1999
Va multumesc !
0
21-04-2012, ora 20:53
asdfghj
Nu este medic/terapeut
asdfghj
buna.sunt mara am 50 de ani si de cateva luni ma chinuie durerile de talpi si genunchi.se manifesta pe tot parcursul zilei si de cateva saptamani imi ingereuneaza si mersul.am facut fizioterapie dar nu a dat roade.in afara faptului ca ar trebui sa merg la medic mai exista vreo solutie.ca date generale am aproximativ 1, 68 inaltime si 60 kg
0
21-04-2012, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fara un consult clinic specializat este absolut imposibil de prescris o conduita terapeutica.
Puteti totusi recurge la reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.