Dureri talpi in dreptul falangelor

26-10-2018
RZen
Nu este medic/terapeut
RZen
Buna seara, in ultimii doi ani si mai acut de vreo doua luni, resimt dureri in talpa ambelor picioare, care apar dupa ce merg pe jos (pantofi cu toc, ciocate, ghete sau tip adidas), care se manifesta prin intepaturi, usturime, "ardere", un tip de furnicaturi dureroase imediat sub falange, sub cele de la degetele 3-5 ale picioarelor. De cele mai multe ori ma descalt si ma linisteste asezatul pe gresia rece sau odihna si linistirea picioarelor pentru cateva minute.
Dimineata sau oricand la ridicarea din pozitia sesut, cand merg, se aud cum trosnesc oasele talpilor, iar daca presez cu mana in talpa, pe falangele de sub degetele 3-5, le simt de parca "sar"si se repozitioneaza.
La examinarea clinica mi s-a spus ca ar fi vorba de fasciita plantara sau metatarsalgie cu recomandarea efectuarii procedurilor de recuperare medicala, eventual cea cu shock wave.
Puteti sa-mi spuneti care este opinia dumneavoastra in ceea ce priveste diagnosticul/recomandarea?
Precizez faptul ca am 44 ani, 54 kg, activitate de birou.
Va multumesc.
2 comentarii
0
26-10-2018, ora 20:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Poate fi vorba despre o metatarsalgie (gasiti explicatiile detaliate pe site-ul meu).
Raspunsul final poate fi obtinut doar dupa o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-10-2018, ora 19:28
RZen
Nu este medic/terapeut
RZen
Multumesc pentru disponibilitate, domnule Doctor!
O seară bună,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: