Durere in talpa stanga

01-03-2014
Anca.N
Nu este medic/terapeut
Anca.N
Buna seara! Periodic am dureri in scobitura talpii piciorului stang. Durerile ajung sa fie destul de mari, nu pot calca, nu imi pot indoi talpa atunci cand pasesc. Am facut o radiografie anul trecut din care a rezultat ca am un mic os in plus in scobitura talpii. Atunci cand am facut radiografia mi s-a spus ca in general astfel de formatiuni apar din nastere si nu sunt dureroase si mi s-au prescris medicamente de mobilitate. Totusi, durerile apar periodic si cresc in intensitate afectandu-mi mobilitatea (merg schiopatat). Va rog sa ma ajutati, Ce pot face pentru ca aceste dureri sa nu mai reapara? Oare acel mic os este cauza durerilor? Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
02-03-2014, ora 08:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu la ce "os in scobitura talpii" va referiti. Eu, desi ma ocup 100% numai de patologia piciorului, inca nu am auzit de un asa diagnostic.
De fapt, infinit mai importante sunt alte elemente, pe care nu le-ati mentionat: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii utile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-05-2014, ora 11:56
floryna3089
Nu este medic/terapeut
floryna3089
Stimate domnule dr.Marius Uscatu, am 24 ani, 1.70 h si 83 kg. Am nascut de 4 luni si inca alaptez.De o luna de zile am o amorteala si discomfort in timpul mersului in mijlocul calcaiului stang.As avea nevoie de ajutotul dvs. Sa imi spuneti va rog frumos daca se poate lua ceva tratament sau se poate face masaj.va multumesc mult!
0
27-05-2014, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista medicamente, unguente, injectii, proceduri sau masaje utile ijn cazul D-voastra.
Problema tine de supra-solicitarea structurilor retro-piciorului, datorata celor 25 kg in plus si efortului excesiv.
Prin urmare, singura solutie logica si viabila consta in scadere ponderala si in reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.