Durere incheietura picior

11-08-2022
Clonitza89
Nu este medic/terapeut
Clonitza89
Bună seara!

De aproximativ 3 luni, am un blocaj in zona inghinala, cand duc piciorul spre interior. Daca ridic genunchiul la piept, iar apoi il misc in stanga, ceva ma tine si ma doare. Il misc mai putin cu vreo 15 grade decat misc piciorul stang. De asemenea, daca, mergand, fac pasul mare si duc piciorul prea mult in spate. Durerea apare doar la aceste flexiuni.

Daca fortez si rezist putin, durerea trece in cateva secunde si pot continua sa-l mai duc putin spre interior; dar nu ramane confortabil. Uneori mai si trosneste usor, daca fac vreo miscare brusca.

De asemenea, daca stau cu picioarele turceste, deci spre exterior, apare aceeasi jena, iar daca apas mai jos, spre picior, simt o presiune care se duce spre zona care ma tine, de parca toata zona e prea intinsa.

Exista si momente in care am o jena in fesa ce coboara spre picior si calcai, dar cred ca sunt simptome diferite. Intr-devar, nu stau in cea mai buna postura pe scaun, 4 ore zilnic. Daca fortez piciorul de mai multe ori in interior, uneori apare aceasta a doua problema.

Am 32 ani, 1, 70m si 54 kg, sex feminin.
Nu fac sport, dar merg 1-2 ore zilnic. Lucrez la calculator, 4 ore pe zi.
Nu am alte probleme medicale.

Va atasez o imagine, unde am marcat cu rosu zona problematica.

https://ibb.co/W2MX8Ms

Voi merge la medic, dar as dori o parere inainte, pentru ca sunt cam speriata dupa cautarile pe Google. Nu imi dau seama daca este o rigiditate/durere de os sau de muschi.

Va multumesc!
1 comentarii
0
11-08-2022, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Este absolut imposibil de precizat originea suferintei fara un examen clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: