Durere îngrozitoare laba piciorului

20-10-2018
Lucas Andrei
Nu este medic/terapeut
Lucas Andrei
Buna seara, acum 3 zile când imi faceam rutina zilnica de înviorare, adică alergam prin diferite parcuri pe o perioada destul de lunga, am simțit dintr o data, înainte sa termin, când alergam cu toată viteza, cum la piciorul stâng mi s a deplasat ceva, nu pot exprima ce am simțit, știu doar ca am căzut din picioare și abia m am putut ridica, după ce am ajuns acasă aveam piciorul umflat, rosu pe partea interioara a piciorului, iar de călcat pe picior nici nu mai spun, nu pot absolut deloc, simt ca si cum mi ar bate cineva un cui in picior, si toată durerea pleacă din zona de deasupra degetului mare, si se duce in tot piciorul pana la glezna, maine voi merge la spital dar am nevoie si de opinia dvs. Mulțumesc anticipat!
8 comentarii
0
20-10-2018, ora 09:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Opinia este conditionata, evident, de examinarea clinica directa si de studierea imaginilor radiografice.
Aparent este vorba despre o leziune destul de severa.
Este imperios necesar sa evitati sprijinul pe piciorul afectat (puteti transforma o fractura simpla intr-una catastrofala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-11-2018, ora 02:15
Oprea florin
Nu este medic/terapeut
Oprea florin
Buna dimineața, va rog sa ma ajutați cu un răspuns. De ceva timp după ce ma culc seara, a doua zi de dimineața atunci când cobor scările, simt dureri insuportabile in tălpile picioarelor cu tot cu glezne, de abea ma mai țin in ele după care in timpul zilei mergând nu mai simt durerea iar a doua zi se repeta iar, ce ar putea fi: sau ce tratament sa iau? Mulțumesc.
0
19-11-2018, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de originea suferintei.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, reumatologice/inflamatorii etc (sunteti cumva fumator?)
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-11-2018, ora 18:49
Oprea florin
Nu este medic/terapeut
Oprea florin
Buna seara, am 39 de ani, 95 kg și o înălțime de 1, 79, prestez munca de birou, nu fac sport, am observat ca de când a venit frigul, am dureri si la spate mai exact la mijloc și m-am gândit ca este de la vremea rece, pe timp de vara nu ma doare și poate are legătura și cu picioarele! Menționez ca nu sunt fumător și ca am pus câteva kg in plus. Mulțumesc.
0
19-11-2018, ora 19:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Probabil ca gleznele si picioarele D-voastra se prabusesc sub presiunea celor 25 kg in exces.
Poate fi vorba si despre o neuropatie diabetica (la aceasta greutate sunteti 100% diabetic, chiar daca aveti inca o glicemie normala).
Pot fi alte mii de cauze posibile, toate legate de greutatea excesiva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-11-2018, ora 19:22
Oprea florin
Nu este medic/terapeut
Oprea florin
Buna seara, ce-mi recomandați? Care ar fi primul pas pt remediere?, unde ar trebui sa ma adresez? Ce analize sanfac pt diabet și as dori dacă se poate să-mi Spune-ți cum se manifesta diabetul. Mulțumesc pt sraspunsuri.
0
19-11-2018, ora 20:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Singura recomandare imaginabila este sa reduceti drastic eforturile (stat in picioare, mers pe jos) pana cand renuntati la sacul de 25 kg din spinare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-11-2018, ora 20:27
Oprea florin
Nu este medic/terapeut
Oprea florin
Ok, mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: