Durere insuportabila de masea

99 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
28-01-2010, ora 17:09
26021986
Nu este medic/terapeut
26021986
salut :am avut o masea din care a ramas numai radacina care se mai infecteaza din cand in cand (a 3 a de sus staga) cand se infecteaza (abces)nu ma doare decat foarte rar e acoperita de gingie in mare parte pare a fi cangrena din cate am citit.trebuie sa o scot nu?dureaza mult extractia asta?ce operatiuni implica?imi puteti recomanda un stomatolog in iasi asa ca pentru cel mai fricos om de pe pamant? multumesc
0
28-01-2010, ora 19:07
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
Mai degraba Dvs-ra trebue sa mergeti la un medic stomatolog, ca sa aprecieze pricina durerii si atuncea numai totul veti stii concret despre ce este vorba. Alt sfat nici nu stiu ce sa va mai dau.
0
04-03-2010, ora 22:48
mini
Nu este medic/terapeut
mini
buna seara!
acum un an mi sa rup un colt din masea, cu timpul mi sa cariat si acum incepe sa ma doara eu nu am fost nici odata la stomatolog am avut grija de dintii mei si ma spal de 2 ori pe zii nu beau cafea nu fumez dar...din cauza dulciurilor mi sa cariat.Am o intrebare...imi va scoate maseaua sau imi va pune o plomba?si imi este frica de aceea injectie:((
0
05-03-2010, ora 09:19
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca durerea apare spontan, fara sa mancati sau sa beti, exista o afectare pulpara, caz in care se va face intai tratament pe canale si apoi se va pune plomba sau dupa caz, se va imbraca maseaua(daca distructia este mare. Dintii/maselele se scot numai in cazul in care au mult puroi la radacina, iar rezectia apicala ar submina rezistenta lui. Altfel, poate fi rupt pana la stadiul de rest radicular si tot se poate salva. Deci, altfel spus, o masea/dinte distrus chiar si pana la gingie, poate fi savat atat timp cat radacinile sunt sanatoase. In ceea ce priveste anestezia, nu ar trebui sa-ti faci probleme-exista si un anestezic local pentru gingie pentru a atenua intepatura. Oricum, asta sa fie cea mai mare problema. Succes si multa sanatate
0
05-03-2010, ora 23:26
catalin89
Nu este medic/terapeut
catalin89
buna ma numesc catalin.doamna doctor ivan niste sfaturi impotriva durerilor de masele dca puteti sami dati.am o durere f puternica la tampla si ma doare capu ingrozitor de rau si 4 masele din gura, oare din ce cauza ca mi le tratez cum trebuie?ce sa fac ca ma doare de mor?
de 2 zile nu am inchis un ochi
care este problema aceste dureri ?ce se poate face
0
06-03-2010, ora 00:29
catalin89
Nu este medic/terapeut
catalin89
tin cont sa va spun ca am o durere insuportabila la cap si ma doare demi pusca in 2 si banuiesc eu ca este de la o masea pe care am tratato, sa fi avand o carie si sa nu stiu eu?de 3 zile nu am dormit de loc, ma sageata de numai pot, am dureri de cap, ameteli, dinti toti mis albi si ma doare f tare si f rau nenorocita asta de masea, nu imi este umflata, oare dca ma doare asa de rau maseaua dc trebuie sa ma doara si tampla si capul?
0
02-06-2010, ora 21:43
danna_c
Nu este medic/terapeut
danna_c
buna seara! acum vreo 6 luni am inceput sa am o durere in partea stanga jos care se intindea pana la canin; nu pot sa zic ca era de masea, deoarece ma durea mai mult partea de gingie, ca si cum ma durea osul; atunci cand aveam dureri apasam pe obraz in zona mandibulei si simteam ca se mai amelioreaza durerea. Aveam o masea tratata in partea respectiva, cea dinaintea maselei de minte, dar se cariase di nou asa ca am crezut ca ea este problema si am fost la medic. Mi-a tratat maseaua intr-o singura sedinta, fara radiografie, nu stiu daca mi-a scos nervul, stiu doar ca a umblat foarte mult cu acele dar nu a zis nimc despre vreo infectie. Apoi cred ca mi-a opturat canalul, stiu ca zicea ceva de taiat conurile, si mi-a pus o plomba provizorie. Acum 3 sapt am inceput sa am dureri insuportabile, exact in aceeasi zona, la fel ca si inainte doar ca s-au extins si acum ma doare cu tot cu tampla si partea zigomatica cu tot cu ochi. Tin sa precizez ca anul trewcut am tratat si o masea de sus, tot in partea stanga si la care resimt dureri odata cu celelalte dureri. Deoarece am avut un program foarte incarcat la facultate am luat de una singura medicamente, am luat augmentin 10 zile, timp in care s-a ameliorat durerea, dar nu atrecut. Dupa ce am terminat antibioticul durerile au inceput sa fie iar insuportabile, acum iau ketorol cam odata la 4 ore. Vreau sa merg la stomatolog deoarece nu mai suport dar am si zile libere, numai ca sapt viit incep sesiunea si imi e frica sa nu imi umble la masele si sa raman cu dureri.
0
02-06-2010, ora 23:04
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
Draga dathes, daca doriti sa nu aveti complicatii de genul cum ati specificati dvs-ra, atuncea va sfatuesc sa mergeti cat mai urgent la medicul stomatolog, deoarece ketorolul sau antibiotecele va ajuta numai pe o perioada de timp.si chear cateodata fac mai mult rau, ca bine organizmului dvs-ra.
0
14-07-2010, ora 19:52
alecsays
Nu este medic/terapeut
alecsays
buna..:) sunt ale (16 ani)

tocmai acum am ajuns de la dentist, pentru ca am avut o durere ingrozitiare de masea care nu ma lasa nici macar sa dorm, mi'am luat inima in dinti si am zis sa merg la dentist desi nu imi face mare placere. Cu aceasta ocazie am hotarat, si dentistul mi'a spus k cel mai bne ar fi sa'mi repare tot ce este strigat. Imi este putin frika pentru pt k a zis k este posibil sa'mi scoata 1-2 masele din cauza k nu le mai poate recupera..eu nu vreaauu :(( doare nu'i asa? chiar daca imi va face injectie..:-

m'am gandit sa nu mai merg, are ceva se poate agrava situatzia?

este mai bine sa ma duk acum?
0
14-07-2010, ora 22:48
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
Cu cat mergeti la dentist mai repede, cu atat este numai in folosul dumneavostra !!!
0
28-07-2010, ora 19:20
danna_c
Nu este medic/terapeut
danna_c
buna.am fost in cele din urma la stomatolog si mi s-a spus ca nu am nimic in partea de jos, acolo unde simt eu durerea ci e vorba de o sinuzita. Am facut radiografie pe partea stanga, sus si jos iar dr mi-a zis ca am in partea de sus un premolar cariat iar caria a ajuns aproape de nerv. Pe mine nu ma doare nimic in partea de sus, nici macar acest premolar foarte cariat. Intrrebarea mea este urmatoarea: este posibil sa am sinuzita maxilara dar eu sa resimt durerea doar in partea de jos, in mandibula, ureche, tampla, ochi si foarte putin in zona zigomatica?
0
29-09-2010, ora 18:03
DyaBolyk
Nu este medic/terapeut
DyaBolyk
Salut ! am o problema cu maseaua deci am 13 ani si knd am fost la doctor akm jumatate de an mi-a gaurit maseaua sa-mi puna plomba.Mi-a gaurito sh mi-a lasato asa dupa peste vreo 3 luni 4 aveam gaura in masea si a inceput sa-mi creasca gingia peste masea ma poate ajuta cnv cu niste sfaturi :((? sau puteti sa-mi spuneti dak ma duc la stomatologie imi face operatie :(?
0
29-09-2010, ora 19:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
O masea lasata deschisa atita timp se cariaza si inca f repede. Daca a mai ramas ceva din ea, atunci se poate face tratament si recupera dintele. Daca e prea distrusa, atunci trebuie scoasa.

Pt gingia crescuta nu e nevoie de operatie :)

Mergi la stonatolog! Bafta!
0
16-02-2011, ora 01:57
marceltodea
Nu este medic/terapeut
marceltodea
buna ziua, eu am probleme cu dintii/maselele cam in fiecare an si chiar as vrea sa imi pun dinti, numai problema e ca am o dantura cu probleme, adica dinti de sus sunt strambi, iar o doctorita stomatolog mi-a recomandat sa fac o operatie la un cabinet de chirurgie masco faciala, sau ceva de genu, dar eu am epilepsie si ma intereseaza daca am sa pot face o operatie de genul asta.
0
02-03-2011, ora 14:23
rymonel
Nu este medic/terapeut
rymonel
Va salut respectuos,

Am ajuns pe acest forum datorita unei dureri insuportabile de masea cariata(localizata in partea dreapta, jos, ultima fiind).De 2 zile ma doare intruna, am luat Ketonal Forte de 100 mg insa nu am intrebat pe nimeni daca este ok sau nu(2-3 buc/zi). Imi este extrem de frica de stomatolog, motiv pentru care s-a ajuns aici. Aseara am avut un moment de durere groaznica, care m-a dus cu gandul sa merg la urgente, insa am preferat sa suport durerea, deci..nu am avut curaj sa merg! :( Simt ca si cand as avea o punga de puroi(probabil) sub maxilar, care daca o ating cu degetul ma doare, de asemenea ma DOARE partea dreapta a fetei, urechea, maxilarul, gatul chiar si tampla dreapta...
Daca merg, ce-mi va face? Ma ingrozesc numai cand ma gandesc la anestezie...nu am facut niciodata, imi este teama de intepatura acului...ce sa mai zic de restul...:(
0
02-03-2011, ora 16:48
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Raspunsul il stiti si dvs: trebuie sa mergeti la dentist. Faptul ca amanati acest lucru, nu rezolva problema, ci dimpotriva, se ajunge la complicatii care prelungesc tratamentul. In ziua de astazi frica nu mai este un argument pentru ca exista anestezii care fac ca tratamentul stomatologic sa fie nedureros. In privinta tratamentului, fie aveti o pulpita (o inflamatie a nervului) caz in care, sub anestezie, se scoate nervul, fie situatia este deja mai grava si aveti infectie, caz in care in functie de marimea acesteia se va face tratamentul corespunzator. In orice caz, problema poate fi rezolvata doar de catre un MEDIC si nu acasa
0
08-03-2011, ora 15:20
ioanaszilard
Nu este medic/terapeut
ioanaszilard
si cele care alapteaza cum iau pastile sau antibiotice? ele ce fac se dau cu capul de pereti??
0
08-03-2011, ora 15:27
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Anumite medicamente se pot lua si in perioada de alaptare, cu avizul medicului de familie.
0
08-03-2011, ora 15:34
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt marceltodea:

Da, se pot face interventii chirurgicale la pacientii epileptici, dar numai cu avizul medicului la care sinteti in tratament.
0
27-07-2011, ora 05:39
performer
Nu este medic/terapeut
performer
Buna dimineata.
Problema mea, este in felul urmator
am deja 2 nopti si o zi de cand ma doare o masea, maseaua despre care vorbesc : este a4-a masea de sus dreapta
nu stiu sigur, este o durere oarecum insuportabila si enervanta, nu prea reusesc sa dorm si ma deranjeaza
vreau sa spun ca ma doare fara incetare, am incercat cu spirt, dar n-am reusit decat 10 secunde sa tin, doar 10 secunde am avut nervul amortit iar durerea a revenit
pe masea se vede un singur lucru, pe masea si la baza gingieii am ca si cum ar fi calcar ( spun asa sa se inteleaga mult mai bine, ca la masinile de spalat) doar un strat mic dar care inconjoara maseaua, care sa fie problema?
sa ma duc cat mai repede la stomatolog ? astept un raspuns.
Va multumesc
0
27-07-2011, ora 14:59
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Normal ca trebuie sa mergeti la dentist. In situatia in care apar dureri spontane, persistente, care nu sunt declansate de un stimul, deja exista o afectare a nervului si nu este vorba de o carie simpla. Depozitul de pe dinte de care spuneti este tartru, dar sigur aveti si o carie mare pe care nu o puteti detecta dvs, de aceea se impune o vizita urgenta la dentist
0
10-08-2011, ora 09:51
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Buna seara!am si eu o problema cu o masea care a fost plombata anul trecut si medicul dentist mi-a omorat nervul cu un pansament si a sustinut ca nu a ramas nimic care sa ma deranjeze iar acum la un an de la aceasta interventie mi-a aparut o durere la aceeasi masea si acelasi tip de durere.In momentul in care calc pe ea ma doare si am fost azi la un alt dentist decat cel care mi-a lucrat anul trecut si m-a pus sa fac o radiografie si mi-a aratat ca aveam un nerv ramas pe unul dintre canale si mi l-a scos cu acul.A umblat destul de mult cu acul si a scos tot sau cel putin asa cred.Dupa ce a trecut efectul anesteziei a inceput sa ma doara in acelasi fel maseaua adica atunci cand calc pe ea si ma doare si locul anesteziei ceea ce e normal.As vrea sa stiu care ar putea sa fie motivul pentru care ma doare acum.E posibil sa ma doara din cauza ca mi s-a umblat cu un pe canal si e locul inca nevindecat?Sau ce altceva?SI voiam sa mai zic ca mi-a dat reteta de piroxicam sa iau una pe zi si daca e bun ca nu am mai luat niciodata si ce altceva as putea sa iau pentru durerea asta care o am?Multumesc mult
0
07-12-2011, ora 11:25
TeoStefan
Nu este medic/terapeut
TeoStefan
Buna ziua! Am 15 ani si de o saptamana ma doare o masea.Problema este ca acum 5 zile eu am plombat o masea la care aveam o carie si de la care credeam ca provine durerea dar degeaba.Nu ma lasat deloc.Este vorba de ultimele doua masele din dreapta jos care ma dor mai mereu (ultima este cea plombata)..Dar nu inteleg de ce...Am momente cand ma doare toata partea accea a maxilarului sau cand ma dor acelea doua si inca una de sus( ultima). Nu stiu ce ar putea sa fie.Daca iau aspirina, antinevralgic, ibuprofen ma lasa vreo 4-5 ore dar dupa aceea ma apuca iar.Ar putea sa fie o carie ascunsa, de la nerv..Va rog sa imi raspundeti urgent nu stiu ce sa fac..
0
16-12-2011, ora 05:14
masea de minte
Nu este medic/terapeut
masea de minte
buna dimineatza...nu mai pt mine nu este buna:((.am si eu o problema cu maseaua mea de minte.maseaua de afla in partea de jos stanga...maseaua a iesit in proportie de 90%dar de vro 4zile cu asta 5ma doare foarte rau mi sa iflamat gingia cu obraz cu tot si pe deasupra ma doare si in gat pe aceasi parte si parca e ca un nodul...nici nu pot sa inghit...iar acum durerea sa dus pana la jumatea guri partea de jos.ce sa fac????????va rog un raspuns urgent nu mai potttttttttttt..nu pot sa dorm de durere si mie frica sa ma duc la doctor ca mi a zis cineva ca imi taie gingia fara anestezie:((va rog un raspunsssss.ps nici macar gura nu o mao pot deschide calumea
0
16-12-2011, ora 09:08
masea de minte
Nu este medic/terapeut
masea de minte
se poate va rog sa imi dati un raspuns cant mai rapid va roggggggggg
0
16-12-2011, ora 09:35
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt Teostefan:

Durerea poate veni de la o carie profunda (cea tratata sau alta nedescoperita) care necesita scoaterea nervului, de la o masea de minte care erupe, de la o masea fisurata/fracturata, etc. Mergeti din nou la dentist pt diagnostic corect si tratament.

pt masea de minte:

In functie de stadiul de evolutie, este posibil, dar nu neaparat, sa aveti nevoie de antibiotice. Acestea vi le poate prescrie doar medicul stomatolog.
Ce puteti face acasa: cu o periuta de dinti cu peri moi (soft) sa periati f bine dintii, chiar daca doare gingia. De 2 ori pe zi, la distanta de cel putin 30 minute dupa periaj, sa clatiti gura timp de 1 minut cu apa de gura cu CLORHEXIDINA (se gaseste la farmacii). Faceti exercitii de deschidere a gurii, chiar daca doare, altfel riscati sa ramineti cu gura intepenita. Exercitii de cite ori pe zi se poate, cu miscari lente/blinde de deschidere/inchidere pina la maxim si inapoi. Plus medicamente antiinflamatoare (ibuprofen de 2-3 ori pe zi).

Pe viitor, daca maseaua va va face frecvent probleme de acest gen, recomand extractia ei.
0
05-01-2012, ora 18:01
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
va rog un raspuns urgant.daca infectia de la maselele cariate sa dus la o amigdala care e umflata de multa vreme, atunci unde trebuie sa merg, la stomatolog?e vorba de cancer?sau de tratamente cu chimioterapie?va rog mult raspuns
0
20-01-2014, ora 20:35
Bianca93
Nu este medic/terapeut
Bianca93
Buna seara! Acum aproximativ un an si jumatate am avut o problema la o masea, mi-a fost scos nervul, iar maseaua a fost curata si plombata. Din pacate mi s-a rupt plomba cu tot cu masea, si au inceput durerile. Am luat augumentin 5 zile si imi trecuse, dar cum am incetat tratamentul m-au luat niste dureri insuportabile. Am luat iar augumentin, ketorol, nurofen, fiole de algocalmin, dar degeaba. Azi dimineata am fost la medic, mi-a curatat canalul deoarece aveam infectie, si mi-a dat inca 5 zile de augumentin 825, la 12 ore si ipubrofen forte..durerea tot nu ma lasa si nu mai stiu ce sa fac..Vineri am examen si nu ma pot concentra.
0
13-02-2014, ora 19:35
Karina14
Nu este medic/terapeut
Karina14
Buna! As dori si eu un sfat... de ieri am niste dureri de masea insuportabile problema este ultima masea din dreapta de sus, partea ei de jos este sparta si este si cariata. Durerea a inceput sa o simt pe toata partea dreapta. DE azi dimineata am luat 4 pastile dintre care 2 algocalmine si un ibuprofen, din pacate nu au avut efect si mi-am cumparat fiole de xilina dar au un efect de scurta durata si nu indeparteaza total durerea. ce as putea sa fac? si care ar putea fi cauza?
0
14-02-2014, ora 16:14
freedom01_89
Nu este medic/terapeut
freedom01_89
Buna ziua! Acum 6 ani mi-am imbracat o masea(primul molar), in timp s-a mai lasat si am schimbat-o din nou. Sunt doua luni de cand am schimbat-o si am avut mereu o durere cand muscam pe ea, dar de cateva zile ma doare ingrozitor de tare si fara sa apas pe ea(daca apas cu degetul sau musc pe ea ma doare ingrozitor de tare) cu tot cu tampla. Medicul la care am fost a spus ca nu intelege de ce ma doare, ca toate ragiografiile au iesit bune(cand ma spal pe dinti se aude un zgomot ca si cum se atinge de alta, ii posibil sa-mi cada chiar daca radacina e buna? de cand mi-a pus coronita spunea ca se misca putin molarul).
Adaugă un comentariu / răspuns
99 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: