durere insuportabila masea

30-04-2009
moniq_76
Nu este medic/terapeut
moniq_76
buna ziua am si eu o intrebare si va rog din suflet sa imi raspunde-ti este ffff urgent.prietenul meu are o durere de masea nu poate dormi noaptea, a avut o masea sparta si a fost la dentist, ia facut acel perete care lipsea cu un pivot dar dupa 2 sapt a acuzat dureri suportabile dar acum dupa 1 luna si ceva are dureri groaznice si a facut si infectie.acum a fost la doctor si ia dat antibiotice si calmante dar tot are dureri.sa precizez ca ia fost scoasa acea plomba cu pivot.va rog ce poate face sa nu mai acuze dureri.va multumesc.
6 comentarii
0
05-05-2009, ora 09:23
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! Foarte greu de spus. Sunt multe detalii importante pe care nu le mentionati cum ar fi: dintele in cauza a ramas deschis sau nu? Oare dintele de langa este afectat si el? Radiografie a facut? Este putin ciudat ca nu raspunde nici la antibiotic nici la calmante chiar daca obturatia a fost indepartata. Imi este greu sa va dau un sfat anume.ceea ce va pot spune in acest stadiu este ca va astept la un consult cu o radiografie. Tel. programari: 021.212.14.94 EuroEstet - Dr. Ivan. Numai bine!
0
08-05-2009, ora 08:37
moniq_76
Nu este medic/terapeut
moniq_76
va multumesc mult pt raspuns.in final si-au facut efectul antibioticele si ieri a fost la extractie, nu se mai putea face nimic pt a salva acea masea
0
08-09-2009, ora 00:47
georgica79
Nu este medic/terapeut
georgica79
Buna seara.Bineanteles ca va deranjez cu o intrebare privind durerea pe care o acuz la o masea.

Am fost Luni la dentist, mi-a facut o verificare, trebuiesc facute niste lucrari, dinti de portelan, etc, 2 carii.Bun.Sa incepem.Dute si fa film.
Vin cu filmul Joi, e c-am naspa, e o masea c-am rupta, nici o durere, are ceva puroias, dar poate o salvam ca ar fi buna de peretele de legatura pentru lucrare.Mentionez nici o durere, Tot insista sa ma intrebe cum de nu ma, doare ca e cangrenata radacina, dar sa incercam sa o salvam.Imi face obturatie, pune pansament, gata.Vezi daca te doare scoti pansamentul, clatesti, sugi si scuipi si iei un Nurofen.Bun.In sinea mea mai rad, cum sa ma doara daca eu nu am acuzat dureri si m-am dus de buna voie la dentist, , , vineri ok, sambata mici deranjuri si scot pansamentul, duminica incepe sa ma doara, ma mir ca dorm noaptea, iar luni haos.De nimic bun, stat la birou ca piesa de decor, turbat, injurat toata lumea.Astept sa se faca ora de dentist ca poate scap.Ma duc...ajung,.doamna inebunesc de durere.NU am ce sa iti fac, nu pot sa o scot ca e cu puroi de aia te doare, deci nu o sa mai facem lucrare, dar momentan nu pot sa o scot pana nu ti se mai duce din puroi.Ospamox de 1000 si antiinflamator de 400.
Observati cat e ora cand va scriu, am luat aniinflamatorul, un pic mai bine...
Intrebarea este pentru ca nu suport durerea si nu stiu cum o sa mai rezist si maine daca continua durerea, deci intrebarea, e corect tratamnetul ce mi la dat, sau sa ma duc la alt doctor sa incerc sa imi faca altceva, adica ce altceva ar putea sa imi faca.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai rapid sa stiu ce fac.Mersi.
0
09-09-2009, ora 12:40
georgica79
Nu este medic/terapeut
georgica79
Am luat antibioticele si trbuie sa spun ca dupa 3 doze de 1000, a inceput sa isi faca efectul.Nu am avut incotro, trbuie rabdare si sa nu te gandesti numai la durere, cu totul ca e foarte greu.Asta ca sfat pentru cei care o sa treaca prin situatii similare.Deci antibiotice si antiinflamator, daca e mare durerea doza de 400.eu am luat saridon si si-a facut efectul mai bine decat nurofenul.astept sa scap total de puroi si maine cred ca o scoatem.oricum ca o concluzie a celor scrise mai sus si in comentariul anterior, nu cred ca in situatii din acestea se poate rezolva altfel decat cu antibiotic.
Va multumesc si va doresc SANATATE la toti.
0
12-11-2009, ora 18:57
manu92
Nu este medic/terapeut
manu92
Doamna stomatolog va rog frumos sa imi raspundeti si mie la o intrebare cat puteti de repede.Am o durere insuportabila de masea, sunt sigur k e nevoie sa merg la o consultatie la medic dar cum pot scapa de durere acuma pe monent?cu ce medicament?Am luat NUROFEN forte 400mg ibuprofen dar nu imi trece?Ce sftat imi dati?Va multumesc din suflet
0
13-06-2013, ora 11:11
Xray.tech
Nu este medic/terapeut
Xray.tech
Eu te sfatuiesc sa iei ketoprofen (ketonal forte, dupa masa, daca durerea e ascutita si vrei sa scapi repede de ea... Sau ketonal duo, care are efect prelungit). Daca nu iei ketoprofen poti incerca un antinevralgic... Daca nu merge nici asa, incearca algocalmin sau paracetamol... Sau in final vidan...

Ai putea avea ceva mai grav acolo si ar fi indicat un tratament cu antibiotic, dar asta numai dupa consultatia de la stomatolog...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: