Durere la 2 luni dupa meniscectomie partiala

10-08-2016
cristianna9
Nu este medic/terapeut
cristianna9
Bună ziua, acum 8 săptămâni, am fost operata artroscopic de meniscectomie partiala, avand ulterior o evoluție buna, fara dureri, extensie completa a piciorului etc.De aproximativ 2 saptamani, genunchiul a început sa doară din nou, fiind uimita de acest lucru, deoarece după operație nu m-a mai durut absolut deloc o perioada.Este normal acest simptom al revenirii durerii?Multumesc
3 comentarii
0
10-08-2016, ora 15:43
Dr. Alin Pandea
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Alin Pandea
Buna ziua,
Sunt necesare câteva detalii suplimentare:vârsta Dvs si daca au mai fost si alte leziuni la nivelul genunchiului. De exemplu la persoanele peste 40-45 ani care suferă leziuni degenerative de menisc si nu traumatice si fără semne mecanice nu se mai recomanda artroscopia de genunchi deoarece simptomele revin.
Cu stima,
DR alin pandea
0
10-08-2016, ora 15:56
cristianna9
Nu este medic/terapeut
cristianna9
Mulțumesc pentru raspuns.Am mai avut o meniscectomie partiala acum 11 ani, totul a fost foarte bine pana în primăvara acestui an, când totul a început cu o durere, iar la RMN s-a evidentiat din nou o fisura de menisc interior și mi s-a spus ca trebuie din nou efectuata o noua artroscopie.Varsta 42, greutate 59 kg.Multumesc
0
10-08-2016, ora 18:06
Dr. Alin Pandea
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Alin Pandea
Din pacate durerile sunt cumva de asteptat pentru ca probabil sunt si leziuni ale cartilajului.
Sunt solutii pentru refacerea acestuia, dar trebuie sa consultati un medic ortoped.
Cu stima,
Dr alin pandea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: