Durere la 2 zile dupa tratament de canal, am radiografie. In cat timp trece?

16-08-2020
angelika1983
Nu este medic/terapeut
angelika1983
Buna ziua, mi s-a facut un tratament dentar sub microscop de catre un medic endodont in urma cu 2 zile si mi s-a extras si un ac rupt in unul dintre canalele acelui molar. Sunt momentan pe antibiotice (Augmentin) si calmante (Tador) dar durerea nu se amelioreaza. Mi s-a spus ca s-ar putea sa doara 2-3 zile mai mult la atingere doar ca doare foarte tare dintele nu doar la atingere ci permanent, nu pulseaza dar doare destul de tare si sunt umflata la fata. Este normal sa doara atat de tare dupa tratament si extractia acului? Si in cate zile se amelioreaza? Nu stiu cat poate dura durerea pt ca nu am mai avut pana acum o asemenea interventie si daca e normal sa doara atat de tare. Va atasez si radiografia pentru a vedea exact cum arata maseaua dupa extragerea acului si tratament, este in partea stanga jos a fetei molarul. Ce parere aveti sa raman momentan asa pe calmante si antibiotice sau trebuie schimbat ceva? Credeti ca se va ameliora situatia zilele urmatoare? Mentionez ca dintele a ramas si desfacut mai multe luni inainte de extractia acului si realizarea acestui tratament, mentionez si ca extragerea acului si tratamentul s-au facut in aceeasi sedinta, a durat cam 1 h 30 min toata interventia. Ce sa fac sa mai astept cateva zile sa vad daca trece durerea? Sau ce imi recomandati sa fac? In caz ca nu trece durerea ce credeti ca e de facut in cazul acesta ca sa scap de durere? Daca nu se amelioreaza zilele urmatoare nici nu as putea apela la medicul endodont care mi-a facut interventia ca sa vedem ce e de facut pentru ca intra in concediu pana in septembrie. Am atasat si linkul cu radiografia. Astept parerea d-voastra. Multumesc anticipat. O zi superba! Linkul unde gasiti radiografia: https://i.pinimg.com/564x/fa/c3/71/fac371ab70e42bdfb786a12f55540d0e.jpg
4 comentarii
0
16-08-2020, ora 19:00
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Continuati tratamentul, durerea ar trebui sa fie din ce in ce mai suportabila, uneori dureaza pana spre 2 saptamani. Mancati pe cealalta parte, alimente moi.
0
18-08-2020, ora 01:26
angelika1983
Nu este medic/terapeut
angelika1983
Buna ziua, multumesc frumos pentru raspunsul prompt, momentan nu a scazut in intensitate durererea, azi a fost foarte intensa si pe timpul zilei iar noaptea cand pun capul pe perna devine si mai intensa si mai deranjanta si mai ales cand stau pe spate sau pe o dunga pe partea cu interventia, nu am reusit sa dorm deloc noaptea trecuta, nu este o durere pulsatila dar este o durere vie constanta si doare toata partea stanga a fetei pana sus la ochi, o durere similara ca si cea de dupa o extractie cand simti o durere constanta in acel loc si iti simti cumva si toata partea aceea a fetei traumatizata intr-un fel, cam ceva de genul este durerea ca si cea din primele zile dupa ce se face o extractie si sunt umflata la fata pana sus la ochi sau o durere similara ca si cand e un corp strain acolo care cauzeaza inflamatie, o senzatie de genul. Calmantele mai ajuta cat de cat, duminica seara m-a lasat durerea cateva ore dar am simtit toata partea stanga amortita, presupun ca de la calmante s-a ameliorat. Astazi am inlocuit Tador-ul cu Paduden 200 deoarece mi s-a terminat. Ce ma mai ajuta ca sa ameliorez durerea sunt comprese cu apa rece si calmantele, in rest nimic nu ajuta, astazi intru in a 4 a zi de la interventie, doare toata partea stanga si cand zambesc, deschid gura. Mentionez si ca nu mananc pe partea respectiva, nici nu am mancat de cand mi s-a facut aceasta interventie si ar fi cam imposibil cum dintele este oricum foarte dureros si toata zona aceea, ce vreau sa mentionez e si ca gingia din jurul molarului este umflata. Credeti ca se va ameliora dupa primele 4-5 zile daca nu s-a ameliorat deloc pana acum? Cert e ca pana acum nu am vazut nici o imbunatatire ba chiar parca a crescut mai mult in intensitate durerea. In legatura cu antibioticul, initial domnul doctor a spus ca imi prescrie o combinatie de antibiotice intre care si Eritromicina, ar mai trebui oare sa iau si un alt antibiotic pe langa Augmentin pt. ambele tipuri de bacterii aerobe si anaerobe pentru siguranta? Asa zicea dansul initial ca imi va prescrie o combinatie pt. a avea siguranta, Augmentin si un alt antibiotic ca in cazul ca au mai ramas bacterii pe canale (deoarece a fost dintele mult timp deschis), impreuna acestea le vor eradica. Astazi intru in ziua a 4 a si mai astept sa vad daca se amelioreaza. Este normal sa doara atat de tare dupa extractie ac rupt si tratament de canal la microscop? Nu mi-am imaginat ca poate durea asa rau, dupa cum mentionam mai sus este o durere similara ca si cea de dupa o extractie. Daca nu as lua calmante ar fi o durere insuportabila si asa cu tot cu antibiotice si calmante e o durere care noaptea nu ma lasa sa dorm. Astept sa vad ce se intampla zilele urmatoare si daca ma mai puteti indruma cu ceva m-as bucura. In legatura cu Augmentin, ma intreb daca la mine are efect sau daca mai are efect, am luat anul trecut tot pt. probleme dentare iar cu Augmentin nu s-a rezolvat problema de atunci, nu a avut niciun efect, pana la urma domnul doctor m-a trecut pe Ciprinol care a avut efectul scontat dar cu Augmentin nu s-a rezolvat problema respectiva, probabil depinde si de bacteriile respective sau e posibil sa am eu o rezistenta la Augmentin cum l-am tot luat de-a lungul timpului pentru diferite probleme inclusiv dentare la fel si Amoxicilina care e acelasi lucru, posibil ca la mine Augmentinul sa nu mai aiba efect, se poate asa ceva? Inca de cand eram copil doamna pediatru la care umblam aproape la orice problema prescria Amoxicilina. Astept sa aud si parerea d-voastra si ce as mai putea sa fac sa trec cu bine peste zilele urmatoare, sa imi fie mai usor. Sunt un pic si ingrijorata de o eventuala nereusire a tratamentului de canal, sper sa nu fie cazul, sa nu am eu ghinionul acesta dar din cate am inteles ca exista situatii cand tratamentul de canal nu reuseste, sper sa nu fie cazul meu, nu vreau sa gandesc negativ si nu as vrea sa pierd dintele si nici un retratament nu ar fi placut iar costurile au fost destul de mari fiind tratament la microscop, nu as vrea sa pierd dintele, sper si imi doresc sa nu fie cazul, nu imi pun problema in momentul de fata ca se va ajunge acolo. Multumesc anticipat. Cu bine
0
24-08-2020, ora 16:47
angelika1983
Nu este medic/terapeut
angelika1983
Buna ziua, revin cu un update, ma bucur tare mult ca durerea s-a diminuat considerabil dupa ziua 5, a ramas o durere surda dar suportabila, mai doare un pic momentan dar nu e o durere ca sa te trimita la urgente (vorba vine), e o oarecare sensibiltate, durere slaba permanenta care sper sa treaca de tot dupa 2 saptamani. Astazi sunt 10 zile de cand mi s-a facut interventia, vineri am terminat tratamentul cu Augmentin si cu calmante dar am inceput sa iau de sambata Metronidazol 5 zile preventiv. O sa ma intorc la cabinet in septembrie dupa ce se revine din concediu, cred ca este totusi un pic plomba prea mare, imediat dupa anestezie nu am mai simtit, un pic macar sa o mai slefuiasca sa nu mai fie inalta si ce ma ingrijoreaza e ca am o cariuta interdentara intre dintele din care s-a scos acul si cel de langa si vreau sa rezolv problema pana nu se complica si se extinde acea cariuta si as mai avea cateva mici cariute care au aparut in perioada cu starea de urgenta si au ramas netratate. Se pare ca a fost un succes tratamentul si ma bucura mult, am trecut prin multe cu dintii in ultimul an dar dansii au o echipa de oameni profesionisti si am toata increderea ca tot ce fac dansii este ca la carte, ma bucur mult ca am ajuns la dansii, a fost cea mai buna decizie. Cert e ca sunt realista, nu ma astept ca acest dinte sa nu mai imi faca probleme toata viata, a fost destul de chinuit, 1 an a stat cu acul rupt in canal apoi mai mult de 6 luni a ramas deschis cu radacinile permanent expuse la saliva si bacteriile din gura si era oarecum sensibil si inainte de a-mi rupe anul trecut un medic un ac in canal, maseaua a fost plombata si replombata in ultimii ani dar nu facea probleme, putea oricum sa mai stea in gura si culoarea e foarte frumoasa ca la restul dintilor, mai ales acum dupa tratament nici nu se vede ca acest dinte a fost tratat sau plombat. Macar cativa ani sa mai imi stea in gura, scopul meu acum nicidecum nu mai e sa scot alti dinti ci sa pun implant unde am lipsa iar dintele clar nu era de scos. In sfarsit, Doamne ajuta sper ca s-au rezolvat problemele cu care m-am luptat 1 an de zile si acum pot sa ma gandesc sa imi pun dinti unde am lipsa si sa nu ma mai plimb atat de des pe la stomatologie ca in ultimul an, ci doar pt. interventii de rutina sau cand o sa doresc implant, sper ca am reusit sa reintru in normalitate cu dintii si ca problemele s-au rezolvat. Multumesc pentru profesionalism si raspunsul prompt. Multumesc mult. O zi frumoasa si numai bine va doresc!
0
24-08-2020, ora 19:56
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Ma bucur ca suntetui mai bine. Mult succes in continuarea tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: