Durere dupa obturatie (nu foarte intensa)

02-02-2011
alex94
Nu este medic/terapeut
alex94
buna seara..am o intrebare...am fost astazi la medic si mi-a lucrat la o masea..cred ca mi-a scos nervul..maseaua era cariata si a curatat-o, iar apoi a lucrat cu niste ace in masea..si a tot scos ceva care cred ca era chiar nervul...intrebarea mea este: este normal sa ma doara maseaua dupa aceasta operatie? mi-a pus un pansament ( o pasta alba) si terbuie sa merg din nou miercuri, sa o plombeze permanent, cred...durerea pe care o simt nu este foarte intensa, dar e neplacuta...si daca aplic putina presiune pe masea, inceteaza...este normal?
va multumesc anticipat..
5 comentarii
0
02-02-2011, ora 18:23
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
da, este normala sensibilitatea dupa scoaterea nervului
0
03-02-2011, ora 01:49
alex94
Nu este medic/terapeut
alex94
parca s-au umflat gingia..si de o parte si de alta a maselei...comparativ cu partea dreapta, partea stanga (unde a fost facuta lucrarea) este destul de umflata...este ok?
0
06-02-2011, ora 21:01
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu este normal sa fie inflamata gingia dupa obturatia de canal. Aceasta poate sa apara fie datorita unei infectii fie unei adaptari incorecte a lucrarii la nivel gingival care poate genera aceasta inflamatie
0
06-02-2011, ora 22:55
alex94
Nu este medic/terapeut
alex94
dar schimbarea culorii maselei este normala?
parca a capatat o nuanta de gri, ceva mai inchis :-?
oricum, miercuri am programare, dar sper sa ma lamuriti, va rog...ca sa nu stau cu o grija in plus pana miercuri
0
07-02-2011, ora 17:09
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, un dinte cu nervul scos poate sa isi modifice culoarea, pt ca transluciditatea este data de un nerv sanatos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Extirparea nervului și obturația de canal
  •