durere la genunchiul drept

09-10-2010
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
De aproape 6 luni am probleme cu picioarele au inceput sa se umfle ambele picioare, in urma unei ecografii sa descoperit un hematom care se presupune ca sa facut in urma unei intinderi, netratata corespunzator, din propie iniatitiva am facut masaj la ambele picioare cu un preparat care continea arnica si cu un unguient nemtesc.Nu se mai umfla de atunci, decat f. f rar daca stau mult pe scaun la calculator, am vizitat si un doctor flebolog la policlinica nr.10 care mi-a recomandat sa port ciorapi medicinali, dar daca momentan cu umflatul picioarelor e bine a inceput sa ma doara genunchiul drept mai ales cand cobor scarile si f. putin cand le urc, este o durere care o simt mai ales in spate la articulatiile genunchiului si imi solicita si muschiul am facut o radiografie la care mi sa spus ca am un inceput de gonartroza dar in principiu doctorul radiolog mi-a zis ca arata bine pentru 52 de ani.Am facut bine in legatura cu umflaturile la picioare? si ce sa fac ptr. genunchi, nu prea fac miscare recunosc, merg mult cu masina, iar cand merg prin parc sa fac miscare dupa 10 sau 15 min. ma dor oasele bazinului si trebuie sa fac pauza si pe urma iar merg si tot asa, am 1, 73 si 120 kg stiu ca trebuie sa slabesc dar seviciul sedentar si lipsa de vointa ma fac sa stau pe loc, nu am nici fonduri suficiente sa pot sa fac gimnastica si imi pare rau ca vitalitate am.Astept un raspuns.Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
09-10-2010, ora 17:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti 50 kg in plus. Faceti un experiment: puneti orice om cu greutate normala sa stea o zi intreaga cu un sac de 50 kg in spinare si intrebati cum se simte seara.
Cand veti intelege rostul acestor vorbe veti gasi tratamentul optim.
In absenta normalizarii greutatii orice tratament este absolut iluzoriu.
Slabirea nu se realizeaza prin miscare (gimnastica), ci 100% prin dieta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-02-2014, ora 22:09
Sandra Bianca
Nu este medic/terapeut
Sandra Bianca
Buna ziua,

Am cazut cu rolele intr-o zi, iar dupa aproximativ 2-3 saptamani am inceput sa am dureri la genunghiul stang. Am fost la doctor, iar in urma radiografiei mi-a spus ca este hematom. M-a sfatuit sa nu il operez, si chiar nu as vrea sa ma operez. Intrebarea mea este ce as putea face sa nu ma mai doara(doar uneori doare), sau ce as putea face sa dispara? Am 26 de ani, 1, 63 si 53 de kg. Va multumesc aticipat. Poate ma puteti ajuta cu un sfat !!!
0
24-02-2014, ora 23:14
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. In mod normal ar trebui sa faceti o ecografie sau un RMN, ca sa se stabilesca dimensiunile hematomului, localizarea, raporturile cu structurile vecine. In timp, tratat corect cu repaus, antiinclamatoare, fasa elastica, gheata, se poate resorbi in totalitate sau doar partial, situatie in care trebuie excizat chirurgical. Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: