Durere la piciorul drept

20-07-2016
Iulian Ouatu
Nu este medic/terapeut
Iulian Ouatu
Bună ziua..Numele meu este Iulian am 36 de ani și de ceva vreme am dureri la piciorul drept de la genunchi în jos și la degetul mare al piciorului..precizez ca de asemenea am tendința de a calca într-o parte..indiferent cât mai străduiesc sa țin talpa dreaptă la mers tot calc într-o parte strigând încălțămintea...Mulțumesc anticipat și aștept un răspuns...
2 comentarii
1
20-07-2016, ora 11:32
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
De cata vreme sunt durerile? Cat dureaza (continuu sau episodice?) si cat de intense sunt?
Care este mai exact topografia durerii?
- implica si genunchiul - rotula, pe interior sau pe exterior sau pe partea posterioara a articulatiei?
- gamba - posterior, interior sau exterior?
- articulatia piciorului - fata, spate, lateral extern, intern, toata?
- picior - planta intern, planta extern, fata dorsala intern, extern?

Poate fi o compresiune pe un nerv, tinand cont si de laxitatea articulara.
V-ati accindentat sau ati facut un efort mai marre decat de obicei? Alergati sau mergeti mult pe jos? Faceti alt sport?

Legat de calcatul intr-o parte cred ca exista niste adaptari la incaltaminte sau orteze.
Un ortoped ar putea sa va indice ceva (si sa gaseasca si cauza durererii).
0
20-07-2016, ora 18:29
Iulian Ouatu
Nu este medic/terapeut
Iulian Ouatu
Va mulțumesc pentru răspunsul prompt... in legătură cu ce mati întrebat
Da, , cred ca durează de 2 ani durerile și sunt continue dar suportabile.. deasupra genunchiului și gamba din Spate a piciorului..și atunci când stau mai mult în picioare ma doare și talpa...am călcat o data strâmb și nu am dat importanță dar m-a durut un timp..probabil de acolo sa fi fost nu știu..mulțumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: