tendinita?

09-03-2011
zeneida bota
Nu este medic/terapeut
zeneida bota
de o saptamana am dureri groaznice la articulatia piciarelor.piciorul drept si-a revenit dupa ce am dat cu gel diclofenac 5%.mentionez ca alerg zilnic pe banda 3 km si 2km bicicleta statica.(am 40 ani, 1.62 cm, 65 kg).ultimele 15 kg le-am acumulat din octombrie 2010 pana acum si niciodata nu am avut probleme de greutate nedepasind 59kg. am facut analize pt diabet si pt tiroida.analizele sunt bune doar calciu este7.99mg/100ml.
intrebarea mea este de ce durerea este forte mare la articulatia piciorului stang, este inflamat putin rosu si durerea urca in pozitie statica pe picior in sus parca as avea lame in interiororul oaselor, piciorul este greu.am incercat sa port pantofi cu toc 5cm nu doar cu talpa joasa iar acum ma dor si genunchi. multumesc pt sprijin
5 comentarii
0
09-03-2011, ora 15:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fireste ca prinma cauza este suprasolicitarea sportiva, care este mult exagerata, pentru a nu spune catastrofala. Nu veti slabi niciodata practicand sport exagerat, ci 100% prin dieta.
Nu am inteles localizarea anatomica a durerii: ce intelegeti D-voastra prin """"articulatia piciarelor""".
Din punct de vedere medical, prin "picior" se intelege formatiunea anatomica situata distal ("mai jos") de glezna.
Asteptam clarificari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-03-2011, ora 12:08
zeneida bota
Nu este medic/terapeut
zeneida bota
buna ziua
multumesc pt atentia acordata D-le doctor. doresc sa mentionez ca nu sunt mare consumatoare de alimente, mananc multe legume si fructe plus dulciuri dintotdeauna. nu am consumat cafea, alcool si nici nu am aprins vreo tigara nici de curioasa in toti acesti ani deci este exculusa ingrasarea prin mancat exagerat.sport fac dintotdeauna si m-am gandit ca poate hormonal din cauza varstei am pus aceste kg.la varsta 18 ani aveam 1.64 m, la 35 de ani aveam 1.62 m inaltime, 55 kg, 90-63-90.acum am 1.61m, 96-73-94. cel mai des am dureri de articulatii ale genunchilor(osul patelar?) mai ales cand urcam scarile si aveam si o greutate in maini si destul de des o durere in spatele muschiului femural ca si cum as avea o intindere a tendonului patelar.(este o presupunere nu-i sigur ca si ceea ce spun eu sau termenii folositi sunt corecti).problema este acum durerea pe care o am de doua saptamani si care la inceput era identica la ambele glezne. la piciorul drept mi-a tecut dupa cateva zile iar la stangul parca tot mai rau e.glezna este inflamata putin rosie cu multe vinisoare plesnite in jurul talusului, osul calcaneu nu ma doare, ma doare tendonul achilian daca il flexez in pozitie statica.la mers nu ma doare asa rau dar seara dupa ce am terminat plimbarile e groznic si cu v-am apus durerea urca pana sus prin spatele piciorului.ieri nu am mai rezistat si am luat ibuprofen si parca a fost mai bine am reusit sa dorm. ca informatii suplimentare inainte de dureri am facut bai termale in felix, iar acum 5 ani am avut o interventie de sclerozare vena in zona tibiei piciorului stang si laser.
0
10-03-2011, ora 16:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa va repet: asa dupa cum prezentati lucrurile, este vorba 99% despre o suprasolicitare de tip sportiv.
Incercati un repaus sportiv TOTAL de circa 6-12 saptamani si observati evolutia.
Daca semnele inflamatorii, durerea si celelalte simptome persista, este cazul sa vizitati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-03-2011, ora 23:57
zeneida bota
Nu este medic/terapeut
zeneida bota
va multumesc inca o data.multa sanatate, puterea si rabdare de ai sprijini pe cei care va cer ajutorul.
0
10-03-2011, ora 23:59
zeneida bota
Nu este medic/terapeut
zeneida bota
imi cer scuze pt evidentele greseli de exprimare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Durerea de picioare
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •