durere lombara stanga flanc stang

29-07-2012
mona_40
Nu este medic/terapeut
mona_40
de vreo doua luni am o durere pe care imi e greu sa o descriu.initial a aparut in fosa iliaca stanga a tinut vreo trei zile cu rare intermitente si de intensitate destul de mare a cedat vag la calmante si a disparut asa cum a venit.dupa vreo trei saptamani apare in lomba stanga se intinde spre fesa si fosa iliaca stanga, sau apare in fosa iliaca stanga si iradiaza in spate habar n-am.ideea e ca nu am modificari de tranzit o eco renala de acu 2 luni arata rinichi stang cu duplicatie pielica fara staza fara calculi un sumar urina recent e normal, o radiografie de bazin tot cam de atunci arata o sacralizare L5.am facut consult neurochirurgie si mi-a facut doctorul niste manevre chiropractice cred si mi-a zis ca daca-i de la coloana durerile ar trebui sa se amelioreze macar, n-am simtit vreo modificare la un timp au disparut m-au mai incercat asa cam in fiecare zi dar au trecut fara calmante, acuma insa de vreo trei zile au un caracter continuu si mi-e foarte greu sa precizez cum spuneam daca ma doare in fosa iliaca stanga cu iradiere in lomba si fesa sau invers.modificari de tranzit (diaree constipatie alternante) nu am si nu prea as face colonoscopie de aiurea.ma intereseaza parera unui medic macar incotro s-o apuc, pentru ca nu sunt sigura care e specialitatea careia ar trebui sa ma adresez mai inatai.va multumesc
2 comentarii
0
30-07-2012, ora 10:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cele mai probabile cauze (fara a fi singurele) sunt cele renale, digestive si mai ales vertebrale lombare.
Ati facut o echografie, dar un consult clinic la urolog ati facut??
Din cele relatate, cea mai probabila este cauza vertebrala (sindrom compresiv lombar de tipul herniei de disc).
Sfatul meu este sa mai incercati la un alt neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-07-2012, ora 14:09
mona_40
Nu este medic/terapeut
mona_40
Domnule doctor va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.Sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.