Durere mana dreapta
Buna ziua,
Numele meu este Catalin Stoenescu, am 38 ani, 1, 61m, 63 kg, de profesie geograf, forma fizica buna. Problema cu care va deranjez stiu ca nu este noua pe forum; de aproape un an am inceput sa simt amorteala mainii drepte (articulatie, pumn, degete) atunci cand lucram la calculator, dar care insa trecea daca intrerupeam lucrul. Treptat insa senzatia s-a amplificat si s-a manifestat si noaptea. In prezent, de doua saptamani desfasor o activitate fizica ce implica folosirea mainilor frecvent, drept pentru care simptomele se manifesta fara oprire - practic am palma si mai ales varfurile degetelor amortite (senzatie de arsura/degeratura), in plus durerea urca de la incheietura pana spre cot. Intensitatea durerii este variabila, dar nu dispare deloc. Se manifesta mai rau in special noaptea cand am observat ca, daca tin mana in jos, pe langa pat se diminueaza, dar dimineata nu pot nici macar sa tin o ceasca in mana.
Simt tactil la degete exista, mana nu prezinta roseata sau umflaturi, antecedente din trecut nu exista.
Banuiesc ca nu este de natura musculara, mai degraba nervoasa sau de circulatie, insa nu stiu la ce specialitate sa ma indrept.
Multumesc pentru ajutor.
Numele meu este Catalin Stoenescu, am 38 ani, 1, 61m, 63 kg, de profesie geograf, forma fizica buna. Problema cu care va deranjez stiu ca nu este noua pe forum; de aproape un an am inceput sa simt amorteala mainii drepte (articulatie, pumn, degete) atunci cand lucram la calculator, dar care insa trecea daca intrerupeam lucrul. Treptat insa senzatia s-a amplificat si s-a manifestat si noaptea. In prezent, de doua saptamani desfasor o activitate fizica ce implica folosirea mainilor frecvent, drept pentru care simptomele se manifesta fara oprire - practic am palma si mai ales varfurile degetelor amortite (senzatie de arsura/degeratura), in plus durerea urca de la incheietura pana spre cot. Intensitatea durerii este variabila, dar nu dispare deloc. Se manifesta mai rau in special noaptea cand am observat ca, daca tin mana in jos, pe langa pat se diminueaza, dar dimineata nu pot nici macar sa tin o ceasca in mana.
Simt tactil la degete exista, mana nu prezinta roseata sau umflaturi, antecedente din trecut nu exista.
Banuiesc ca nu este de natura musculara, mai degraba nervoasa sau de circulatie, insa nu stiu la ce specialitate sa ma indrept.
Multumesc pentru ajutor.
3 comentarii
Cred ca ar trebui sa te adresezi unui reumatolog sau neurolog.
Sa speram ca iti raspunde cineva specializat in asa ceva..
Sa speram ca iti raspunde cineva specializat in asa ceva..
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o problema neurochirurgicala, de tipul sindromului compresiv cervical (hernie de disc), elongatiei plexului brahial etc.
Ar util un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Cu mare probabilitate este vorba despre o problema neurochirurgicala, de tipul sindromului compresiv cervical (hernie de disc), elongatiei plexului brahial etc.
Ar util un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Va multumesc pentru raspunsuri. Macar stiu incotro sa ma indrept. Toata stima.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 5cateva seri ma trezesc cu mana dreapta amortita si cu dureri usoare
- 5durere de mana in urma scrisului mult la calculator
- 4durere mana dreapta
- 1amorteala, durere surda, mana dreapta
- 2Dureri la incheietura mainii
- 1imposibilitate de miscare a mainii
- 1Dureri maini
- 6am dureri la mana dreapta si pot sa fac nimic
- 1Dureri articulare
- 1Durere articulatii mana stanga
- 1intrebare - ma doare toata mana
- 1Durere la mana dreapta
- 3Dureri brat drept
- 2Dureri musculare mana stanga
- 2Durere brat
- 1Durere mana
- 1Dureri mâna stângă
Mai multe informații despre: durerea la mana
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: