Durere mana dupa recoltare sange

03-07-2016
Butt3rcup
Nu este medic/terapeut
Butt3rcup
Buna ziua,

Va scriu pentru o problema aparuta in urma recoltarii de sange pentru analize: la momentul la care s-a extras acul am avut impresia ca acesta a fost ridicat perpendicular, ceea ce a condus la o durere ascutita puternica, iar apoi, cand s-a pus vata cu spirt, am simtit pe tot parcursul venei in jos, pana la incheietura mainii o usturime puternica.
Apoi sangerarea s-a oprit destul de greu (ma si agitasem un pic, de vreme ce nu am avut nicio data probleme de coagulare si nici in trecut, la recoltarile anterioare si nici cu ocazia donarii de sange in trecut) - asistenta mentionand ca eu nu am tinut bine apasat.
Ulterior, am inceput sa simt dureri foarte ascutite - se simt ca electrosocuri la baza incheieturii mainii: nu pot sa intind mana, sa o las in jos relaxat (gravitational) ori sa ma sprijin in ea, iar foarte putin vizibil se vede o usoara vanataie tot in apropierea incheieturii mainii (deci nu sus la punctie). Chiar si cand nu fac aceste miscari, este o stare incomoda permanenta. Imi puteti da o recomandare/opinie despre ce ar putea fi vorba? Mentionez ca sunt insarcinata si incerc sa evit astfel de incidente total "gratis". Multumesc
1 comentarii
0
04-07-2016, ora 00:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Alifie chinezeasca, cutie mica rosie, 50 bani, la plafar, pe ambele vanatai si o sa treaca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  • Venele proeminente - cauze: varice, flebită sau altceva?
  • Cât de greu este să prindem o linie venoasă la copil?
  •