Durere masea

18-05-2018
util1
Nu este medic/terapeut
util1
Buna ziua, ma doare o masea plombata a 2a oara.Este o durere continua si pulsatila, ma gandesc ca este pulpita din cate am citit si trebuie scos nervul.Partea dubioasa este ca pe exteriorul plombei a aparut un punct negru, cum poate fi posibil asa ceva?
In caz ca sufar de regurgitare aortica grad 1/2 este viabila o anestezie locala?Ce riscuri pot aparea pentru ca nu mi-am vazut afectiunea la contraindicatii.Am 20 ani, am uitat sa mentionez.
Atasez mai jos o poza cu maseaua in cauza
http://imgur.com/rD62vvs
2 comentarii
0
18-05-2018, ora 05:45
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Durerea pulsatila indica o pulpita purulenta care se rezolva prin scoaterea nervului.
Faceti o radiografie la dintele respectiv si mergeti la un medic endodont care sa va trateze dintele. Exista anestezice si pentru pacientii cu probleme cardiace.
0
30-05-2018, ora 10:24
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
este posibil sa apara un punct negru pe exteriorul unei plombe si asta poate fi o carie secundara.
Se poate face tratament si anestezie si cu acesta afectiune pe care o aveti.
Adaugă un comentariu / răspuns