durere masea de minte?

27-09-2010
Mihaela88
Nu este medic/terapeut
Mihaela88
buna seara. de 3 zile ma doare foarte tare partea dreapta jos. am fost la stomatolog si a zis ca e maseaua de minte, mi a dat sa fac o radiografie panoramica, dar inca nu m am dus sa se uite pe ea. totusi mi se pare ciudat ca nu ma doare neaparat in spate, ci mai degraba molarii din fata ei, si simt ca o durere in interior, in osul maxilarului, chiar si in partea dreapta a limbii. e normal? la molarii aceia am plombe puse de 2 luni, dar doctorul mi a spus ca nu sunt probleme, plombele sunt puse bine.este numai maseaua de minte sau mai pot fi si alte cauze? va multumesc
6 comentarii
0
27-09-2010, ora 22:07
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Se poate da un raspuns doar dupa un consult in cabinet.
Problemele pot fi de la maseaua de minte, dar si de la un alt dinte.
0
29-09-2010, ora 21:21
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
va rog daca puteti sa trimiteti radiografia pe andrei.aron@medicaltours.ro si o sa va pot da o opinie.Va doresc multa sanatate
0
29-09-2010, ora 21:39
Mihaela88
Nu este medic/terapeut
Mihaela88
Am fost pana acum la stomatolog, mi s-a zis ca e din cauza ca maseaua de minte are radacina pe nervul mandibular, acum durerea a trecut, dar a inceput sa pulseze dintele din fata si sa doara la presiune.
0
29-09-2010, ora 23:03
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
pentru a vedea daca intradevar maseaua de minte comunica cu nervul mandibular, cel mai bine ar fi sa faceti un Computer Tomograf(CT), numai asa puteti fi 100% sigur de acest diagnostic.
0
21-12-2011, ora 02:34
CristinaMateea
Nu este medic/terapeut
CristinaMateea
Va rog sa imi spuneti ce sa mai fac cu maseaua de minte ca is terorizata de ea de o saptamana.
Sunt gravida in 3 luni si nu pot lua antibiotice, insa am fost la stomatologsi mi-a facut o decapisonare(cred ca asa se numeste) insa ma doare la fel de tare, nu pot sa mananc ca toata partea stanga (maxilar, gat) e inflamata si doare foarte tare si nu stiu cat mai rezist in situtia asta.
Va rog dati-mi o solutie sau ceva.
0
08-01-2012, ora 11:43
cristiaan
Nu este medic/terapeut
cristiaan
Buna ziua, am o intrebare daca pot sa primesc un raspuns obiectiv, imi creste o masea de minte in partea dreapta jos, am fost sa imi fac radiografie si din cate am vazut ea a crescut normal doar atinge putin maseaua apropiata. As dori sa stiu cand trebuie sa o extrag?
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când tratăm molarul de minte
  • De ce dor dinții la rece, cald sau dulce?
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •