Durere persistenta in urma scoaterii nervului

13-04-2019
betina
Nu este medic/terapeut
betina
Acum o saptamana si jumate mi s-a scos nervul dintr-o masea din partea de jos, care a ramas sensibila si la rece si la orice apasare, fiind imposibil sa mananc pe ea.Desi am spus asta medicului, acesta mi-a imbracat-o ulterior acum 2 zile, impreuna cu alt dinte sensibilizat si el in urma pilirii, iar durerile sunt constante.As vrea sa stiu daca aceste dureri vor trece si de ce apar inca, din moment ce maseaua nu mai are nerv.Uneori durerea radiaza in jos ca un curent, inspre maxilar.Va multumesc.
7 comentarii
1
13-04-2019, ora 22:30
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Dupa tratamentele de canal dintii pot ramane sensibili cateva saptamani bune, o sensibilitate care scade ca intensitate si cedeaza la antiinflamator. Poate este indicat sa faceti o radiografia pentru situatia actuala; dar daca sunteti in tratament la un medic, verificati starea dentara cu el.
1
14-04-2019, ora 08:20
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Faceti o radiografie de control a tratamentului de canal.
0
14-04-2019, ora 11:26
betina
Nu este medic/terapeut
betina
Va multumesc frumos pt.amabilitatea de a-mi raspunde atat de repede.Va doresc numai bine., Cu stima.
1
14-04-2019, ora 23:45
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,
Este posibil sa fie o durere radianta si de la un alt dinte, trebuie verificat pas cu pas si gasit motivul.
Sanatate!
0
19-04-2019, ora 17:54
betina
Nu este medic/terapeut
betina
Multumesc pt raspuns, am facut radiografie si nu a reiesit nimic de acolo, desi ma intreb, o masea poate avea un singur canal?Pt ca in rafiografie asa aparea, un singur canal, si cu toate astea am niste dureri insuportabile la rece care merg pana in maxilar.Medicul meu stomatoog da din umeri si nu intelege de ce ma doare asa rau.Daca ar fi o infectie la radacina ce alte simptome ar mai aparea?Va multumesc.
0
20-04-2019, ora 14:15
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
O masea are 3 sau 4 canale. Puteti face o tomografie computerizata in scop endodontic si pe ea se va vedea cate canale sunt.
0
21-04-2019, ora 23:59
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,
puteti merge la un medic specializat in endodontie si vazut ce parere are si acest medic.
Cautati pe cineva care sa va rezolve situatia.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul