durere picior stang

11-04-2012
anviorica
Nu este medic/terapeut
anviorica
Buna ziua! Am 34 ani, 161cm, 67 kg si o problema acuta legata de un picior, stangul. Ma doare genunchiul stang de aprox. 3 ani, am facut radiografii, rmn si medicii au spus ca nu e nimic defect la genunchi, nu e tendinita, gonartroza etc.. Am facut apoi un rmn la coloana si a reiesit ca am deplasate niste inele in zona cervicala si lombara. Mi s-a spus ca nu e nimic grav, ca de aici e si durerea de picior si ca se rezolva cu fizioterapie si gimnastica medicala. Am facut fizioterapia dar durerea s-a acutizat, gimnastica o fac zilnic, am luat si reumastop si arcoxia(1 saptamana), dar nu mai pot continua pt. ca imi dau o stare de ameteala in tot corpul(reumastopul), ca si cum as fi drogata. Analizele de sange mi-au iesit bune, inclusiv cele cerute de reumatolog. Durerea zilnica a ajuns sa ma deprime, mai ales ca doare la mers, la stat mult in picioare, la uracat de scari, desi nu am mai carat greutati(cumparaturi) si nici sport nu fac in afara de ce gimnastica mi-a recomandat kinetoterapeutul, deci nici un efort fizic deosebit. Durerea iradiaza in coapsa, in sold, ca si cum as simti osul, imi amorteste cateodata in repaus tot piciorul. Nu stiu ce ar trebui sa mai investighez. Chiar sa vina asa o durere de la niste inele deplasate?
7 comentarii
0
11-04-2012, ora 19:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti cu precizie un sindrom compresiv lombar.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-04-2012, ora 08:35
anviorica
Nu este medic/terapeut
anviorica
Va multumesc pt. promptitudine! Am consultat neurochirurgul, care mi-a dat indicatia de rmn la coloana, dar medicul imagistic ce mi-a interpretat rmn-ul m-a trimis spre balneologie. Dupa cateva sedinte de fizioterapie si gimnastica medicala, asociate cu arcoxia si reumastop, simptomele s-au agravat, dupa cum le-am descris. E normal sau unde ar trebui sa merg in continuare, pt. ca ma gandesc sa urmez iar acelasi traseu: ortoped, rmn genunchi, eventual radiografie sold stang, sa nu fi fost vreo scapare. In urma fizioterapiei a inceput sa ma doara si spatele. O ultima intrebare:pot lua MSM la aceasta varsta, daca da pe ce perioade si ce riscuri prezinta administrarea?
0
12-04-2012, ora 09:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra ati intrerupt tocmai traseul logic: reevaluarea la neurochirurg, pe baza imaginilor RMN solicitate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-04-2012, ora 19:10
aza-andra
Nu este medic/terapeut
aza-andra
Buna ziua.Va scriu in legatura cu o problema ce o priveste pe mama mea.De cateva luni are o durere acuta la nivelul calcaiului.Si-a facut o radiografie, iar diagnosticul este de osteofit.A urmat cateva sedinte-10 mai exact de ultrasunete si fara rezultat.Apoi a facut cate va sedinte tot 10 la numar de laserterapie.Tot fara rezultat.Apoi a facut o infiltratie cu Diprophos si durerea s-a ameliorat.De asemenea tin sa mentionez ca mama are peste greutatea normala cam cu 10 kg si este o persoana care merge excesiv pe jos.Mai doresc sa mentionez ca diagnosticul a fost pus de un medic ortoped si la fel si tratamentul.Doresc sa ma informez ce as mai putea face dat fiind faptul ca durerea mamei doar s-a atenuat.Va multumesc.
0
13-04-2012, ora 11:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Crd ca ar fi util sa cititi comentariile mele de pe topicul
http://forum.romedic.ro/prod/ciocuri_calcaie_044073.html
Infiltratia mentionata este nu numai inutila, ci si profund daunatoare, prin urmare trebuie refuzata cu strictete.
Problema consta 99% din obezitate si efort exagerat (mers pe jos, stat in picioare), prin urmare singura solutie logica consta in normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic (mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-04-2012, ora 13:27
aza-andra
Nu este medic/terapeut
aza-andra
Buna ziua,
Doresc sa va multumesc pentru timpul acordat si sa va urez cu aceasta ocazie sarbatori fericite.
0
04-05-2012, ora 15:35
anviorica
Nu este medic/terapeut
anviorica
Buna ziua! Va scriu in legatura cu un subiect ce o framanta pe fiica mea de 12 ani: e normal sa trosneasca articulatiile membrelor, in special ale picioarelor, chiar si la miscari usoare, cum ar fi mersul? Mentionez faptul ca si tatal ei are aceleasi trosnituri ale picioarelor, chiar de copil spune el. Denota lipsa de anumite minerale, vitamine etc.? Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: