durere post extractie
buna seara,
astazi am suferit o operatie adika mi-a fost extras penultimul molar din partea dreapta sus de langa molarul de minte.pana aici toate ok extractia a decurs normal fara dureri, doar ca acum a inceput sa doara locul de langa extractie si inka sangereaza un pic, nu asta ar fi problema mea cea mai mare dar ma doare cand ating molarul de minte care pana acum nu mi-a cauzat nici o problema, si durerea de la atingere e destul de aiurea.
Care ar putea fi problema????
este normal ????
multumesc:)
astazi am suferit o operatie adika mi-a fost extras penultimul molar din partea dreapta sus de langa molarul de minte.pana aici toate ok extractia a decurs normal fara dureri, doar ca acum a inceput sa doara locul de langa extractie si inka sangereaza un pic, nu asta ar fi problema mea cea mai mare dar ma doare cand ating molarul de minte care pana acum nu mi-a cauzat nici o problema, si durerea de la atingere e destul de aiurea.
Care ar putea fi problema????
este normal ????
multumesc:)
7 comentarii
singerarea este normala, daca este putin- inseamna ca efectul anesteziei s-a terminat si se redeschid vasele sanguine. Durerea molarului de minte poate fii cauzata prin sprijinul efectuat in timpul extractiei ar trebui sa treaca destul de repede.
multumesc mult pentru raspuns, acum am observat ca mi sa umflat obrazul stang si implicit s-a imflamat si locul unde a fost molarul.ce as putea sa fac?
umflatura este o reactie normala la o interventie chirurgicala- mai mult sau mai putin - important sa nu doara foarte mult. Un antiinflamator ar fii de ajutor (Aulin)
in primul rand multumesc pentru raspuns m-ati mai linistit(eram foarte speriat e prima interventie pe care o am), nu am momentan aulin am doar ibalgn, si nu am prin zona o farmacie deschisa non stop.
despre durere ce sa zic e suportabila.
extractia a avut loc azi pe la ora 18, sangerarea nu prea sa oprit dar nu e excesiva, as vrea sa stiu daca pot clati gura cu apa de gura corsodyl?
si cam dupa cat timp ar trebui sa-mi fag griji in privinta durerii si a sangerarii?
multumesc
despre durere ce sa zic e suportabila.
extractia a avut loc azi pe la ora 18, sangerarea nu prea sa oprit dar nu e excesiva, as vrea sa stiu daca pot clati gura cu apa de gura corsodyl?
si cam dupa cat timp ar trebui sa-mi fag griji in privinta durerii si a sangerarii?
multumesc
in primul rand multumesc pentru raspuns m-ati mai linistit(eram foarte speriat e prima interventie pe care o am), nu am momentan aulin am doar ibalgn, si nu am prin zona o farmacie deschisa non stop.
despre durere ce sa zic e suportabila.
extractia a avut loc azi pe la ora 18, sangerarea nu prea sa oprit dar nu e excesiva, as vrea sa stiu daca pot clati gura cu apa de gura corsodyl?
si cam dupa cat timp ar trebui sa-mi fag griji in privinta durerii si a sangerarii?
multumesc
despre durere ce sa zic e suportabila.
extractia a avut loc azi pe la ora 18, sangerarea nu prea sa oprit dar nu e excesiva, as vrea sa stiu daca pot clati gura cu apa de gura corsodyl?
si cam dupa cat timp ar trebui sa-mi fag griji in privinta durerii si a sangerarii?
multumesc
Daca extractia nu a fost una grea si de lunga durata, durerile se vor reduce destul de repede. Clatitul cu corsodyl este ok, dar fara a exercita presiune, pentru ca se creaza coagulul de sange, care este important pentru vindecare si nu trebuie eliminat prin clatitul excesiv. Atata timp cat nu curge, sangeratul nu este o problema. Daca totusi este ceva mai tare puteti musca pe un rulou de hartie pentru cateva minute si se va opri. Daca este excesiv, atunci trebuie sa mergeti la urgenta sa opreasca emoragia. Oricum nu mi se pare cazul dvs.
nu stiu daca extractia a fost grea ce pot sa va spun e ca a durat cca 20 min, maseaua a fost sectionata in 3 bucat si scosa pe particele, nu ma durut deca la sfarsit cand doamna doctor a "cautat resturi cu chiureta"
sper sa se opreasca durerea pentru ca ma incomodeaza si cand vorbesc deoarece se ating maselele.
va multumesc pentru raspunsuri si va doresc o Seara cat mai frumoasa!!!
o sa revin maine sper cu vesti mai bune!!(daca o sa pot dormi:)
sper sa se opreasca durerea pentru ca ma incomodeaza si cand vorbesc deoarece se ating maselele.
va multumesc pentru raspunsuri si va doresc o Seara cat mai frumoasa!!!
o sa revin maine sper cu vesti mai bune!!(daca o sa pot dormi:)
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar