durere puternica la picior | Forumul Medical ROmedic

durere puternica la picior

20-06-2010
cristalaqua
Nu este medic/terapeut
cristalaqua
Buna ziua, sotul meu are o problema cu piciorul sting si sint tare ingrijorata, cred ca este grav, are aceasta problema de can este copil adica cand era in scoala si calca strimb, i-se umfla si nu putea sa calce in el.Acum are 32 de ani si se intimpla la fel dar fara sa calce strimb sau ceva pur si simplu din senin se umfla foarte mult acolo la glezna se invineteste si nu poate sa calce in el, am fost la doctor acum ultma data domnul doctor a spus ca este vorba despre o infectie sau de artrita.Radiografia este buna de fiecare data fara luxatie sau altceva dar la oa anumita perioada de timp se intimpla iar si iar.Acum 2 ani i sa tras lichid de acolo dar nu ni sa spus mare lucru si la avut in ghips atunci dar mentionez din nou ca nu a fost luxatie, doar umflat si durere acolo la glezna, mai exact linga oul piciorului se umfla si se invineteste, arde locul acele si nu poate sa calce in el de durere.
Va multumesc.
5 comentarii
0
20-06-2010, ora 13:18
anthony_3
Nu este medic/terapeut
anthony_3
azi am jucat fotbal cu niste prieteni si dupa 30 min de joc am calcat rau si am simtit durere si intepatura la incheietura piciorului drept sub ouÅŸor, nu mi sa umflat dar simt durere cand il misc.M-am dat cu fastum gel dar nu simt nici o amelioare.Acum 9 luni am avut aceeasi problema la acelasi picior, atunci am fost la un ortoped si mi-a spus sa port o fasa.
-sunt ligamente sau ce poate sa fie si daca e cazul sa nu mai joc fotbal, am 35 de ani
0
20-06-2010, ora 16:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles localizarea anatomica a problemei: este la sold, la coapsa, la genunchi, la gamba, la glezna sua la picior???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-06-2010, ora 18:29
cristalaqua
Nu este medic/terapeut
cristalaqua
este la glezna domnule doctor, este vorba despre sotul meu, are aceasta problema de cand era la scoala a jucat basket intr-o zi si atunci i-a aparut pentru prima data, atunci cred ca a fost vorba despre o entorsa sau o mica luxatie dar acum in timp ii reapare mereu durerea cateodata din senin, nu am observat de ce.este la piciorul sting la glezna, si umflatura se face la oul piciorului, osul acela si se invineteste cateodata, nu poate sa calce in el si arde acolo. Ultima data domnul doctor a spus ca este vorba despre o infectie sau de artrita.Radiografia este buna de fiecare data fara luxatie sau altceva dar la oa anumita perioada de timp se intimpla iar si iar.Acum 2 ani i sa tras lichid de acolo dar nu ni sa spus mare lucru si la avut in ghips atunci dar mentionez din nou ca nu a fost luxatie, doar umflat si durere acolo la glezna.va cer sfatul deoarece sint ingrijorata si cand am auzit ca diagnostic artrita, mi s-a parut cam devreme, sotul meu are 32 ani.Va multumesc
0
20-06-2010, ora 23:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu ati precizat detalii esentiale, cum sunt greutatea si alte antecedente, statusul profesional si sporturi practicate etc;
- se pare ca este vorba despre o artroza post-traumatica tibio-taliana, care se manifesta in felul descris de D-voastra;
- nu putem vorbi despre o "mica luxatie". Orice luxatie de la nivelul gleznei si retro-piciorului este un diagnostic de o extrema gravitate, care presupune tratament urgentissim si care lasa, de obicei, sechele de tip artrozic;
- nu inteleg la ce va referiti prin """oul piciorului"""";
- infectia (artrita) reprezinta un diagnostic extrem de grav si de urgenta absoluta, ce impune imdeiat internare in spital si tratament intensiv timp de saptamani sau luni, interventii chirurgicale etc etc. Cu cea mai mare probabilitate ca nu este vorba de o infectie.
Pana la un diagnostic exact trebuie sa refuzati absolut orice injectie in glezna vi s-ar propune. Abia atunci putem vorbi despre risc major de infectie si alte complicatii.
Practic, acum nu cunoasteti diagnosticul. Trebuie sa efectuati un examen clinico-radiologic competent, pentru a elucida problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-06-2010, ora 08:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu ati precizat detalii esentiale, cum sunt greutatea si alte antecedente, statusul profesional si sporturi practicate etc;
- se pare ca este vorba despre o artroza post-traumatica tibio-taliana, care se manifesta in felul descris de D-voastra;
- nu putem vorbi despre o "mica luxatie". Orice luxatie de la nivelul gleznei si retro-piciorului este un diagnostic de o extrema gravitate, care presupune tratament urgentissim si care lasa, de obicei, sechele de tip artrozic;
- nu inteleg la ce va referiti prin """oul piciorului"""";
- infectia (artrita) reprezinta un diagnostic extrem de grav si de urgenta absoluta, ce impune imdeiat internare in spital si tratament intensiv timp de saptamani sau luni, interventii chirurgicale etc etc. Cu cea mai mare probabilitate ca nu este vorba de o infectie.
Pana la un diagnostic exact trebuie sa refuzati absolut orice injectie in glezna vi s-ar propune. Abia atunci putem vorbi despre risc major de infectie si alte complicatii.
Practic, acum nu cunoasteti diagnosticul. Trebuie sa efectuati un examen clinico-radiologic competent, pentru a elucida problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.