durere si amorteala la piciorul stang

12-04-2013
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
Buna ziua.Am 21 de ani 58 kg lucrez ca barman iar asta inseamna ca stau foarte mult in picioare.de cateva zile am dureri la pulpa piciorului stang si o simt amortita tin sa mentionez ca am facut acu ceva timp o radiografie iar rezultatul a fost: Hiperlordoza lombara.Pensarea disc L4-L5-S1.SI normale! Ma puteti ajuta cu un raspun va rog? Multumesc frumos
6 comentarii
0
12-04-2013, ora 11:55
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
am uitat sa mentionez k de la genunchi in jos simt o greutate. ca si cum as avea o bucata de carne amorita prinsa de picior!multumesc frumos si ast raspunsul dumneavoastra
0
12-04-2013, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va confruntati cu un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, trebuie sa adoptati o atitudine de repaus cvasi-total cateva saptamani-luni, urmat de sedinte de kineto-terapie (gimnsatica medicala specializata).
Un consult la neurochirurg ar fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-04-2013, ora 16:12
oana aaa
Nu este medic/terapeut
oana aaa
Multumesc frumos pt raspuns.Dar asta inseamna ca daca muncesc in continuare ca barman se poate agrava?ca stau foarte multe ore in picioareMULTUMESC INCA ODATA
0
12-04-2013, ora 16:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Evolutia este total impredictibila, insa cel mai adesea decurge catre agravare.
Un consult la neurochirurg ar fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-01-2014, ora 02:17
dianuvictor
Nu este medic/terapeut
dianuvictor
Buna ziua!ma numesc dianu victor si am 27 de ani, sunt nou pe acest forum si am indraznit sa imi atasez si eu o intrebare aici la dumneavoastra!de ceva timp ma confrunt cu o problema zic eu nu grava dar foarte sacaitoare am o durere la piciorul stang la incheietura un pic inspre partea inghinala mai ales in pozitia sezut, mentionez ca am fost operat in urma cu 2 ani de sinus dorsal un fir de par crescut aiurea care sa infectat mai apoi...dupa operatia am cam simtit senzatia asta am facut o radiografie crezand ca am hernie de disc dar mi-au zis doctorii ca nu am problema este ca tot simt durerea mai ales cand stau ceva mai mult timp pe scaun imi si amorteste piciorul, as fii recunoscator daca mi-ati putea da un sfat cam ce poate sa fie.Va multumesc!
0
29-01-2014, ora 11:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, nu am inteles localizarea anatomica a problemei D-voastra, asa cum n-am inteles nici elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente neurochirurgicale, traumatice, vasculare, metabolice etc.
Aparent poate fi vorba despre un sindrom compresiv vertebral, de competenta neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: