DURERE SPATE SI GENUNCHI

26-06-2012
DELIASINDIA
Nu este medic/terapeut
DELIASINDIA
In urma efectuarii unui RMN recomandat de medicul de familie la Coloana Lombara si la genunchiul stang am primit urmatorul rezultat:

RM COLOANA LOMBARA
-corpuri vertebrale lombare aliniate posterior, in rectitudine de profil
-discuri intervertebrale lombare cu semnal normal, mai putin L5-S1 ce este in hiposemnal T2(deshidratat)
-hernie discala L5-S1 postero-mediana subligamentara, cu traiect usor descendent, cu amprentare usoara a sacului dural, fara cert conflict radicular
-nodulul Schmorl platou superior L2, L3, L4
-modificari de tip edem osos (MODIC I) la nivelul platoului inferior anterior L5

RM GENUNCHI STANG
-ligament incrucisat anterior edematiat, fara ruptura completa
-ligament incrucisat posterior fara modificari de semnal.Acumulare fluida intracapsulara posterior, adiacenta ligamentului incrucisat posterior.
-ligament patelar, retinacul patelar, tendon cvadriceps fara ruptura
-menisc extern fara modificari de semnal, cu lama fluida in jur, mai accentuat anterior
-menisc intern corn posterior cu leziune liniara grad II/III
-arie de osteocondrita a nivelului platoului tibial antero-intern cu acumulare fluidace se interpune intre radacina anterioara a meniscului intern si platoul tibial
-acumulare fluida supra si retropateara, mai accentuat extern si pericondilian posterior intern
-acumulare fluida la nivelul insertiei tendoanelor semimembranos si semitendinos si in jurul tendonului popliteu


Va rog frumos daca imi puteti interpreta aceste analize in termeni mai uzuali si daca ma puteti indruma mai departe la ce medic sa merg.
Va multumesc
3 comentarii
0
26-06-2012, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este imposibil de comentat aceste interpretari scrise in absenta examinarii clinice directe. Prin urmare, logic, trebuie sa apelati la neurochirurg pentru coloana lombara si la ortoped pentru genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-07-2012, ora 17:39
DELIASINDIA
Nu este medic/terapeut
DELIASINDIA
Multumesc!
0
05-07-2012, ora 17:28
flore emilia
Nu este medic/terapeut
flore emilia
buna ziua. bunica mea are 76 de ani si are probleme cu un picior mai precis cu genunchiu de la piciorul stang, o doare foarte tare si nu poate calca pe picior precizez ca este mai plinuta are in jur de 80 kg si 1, 50m. a zis ca nu sa lovit la picior ci sa lasat putin mai tare pe el si a zis ca a pocnit si din acel moment nu a mai putut calca acuzand o durere foarte mare. imi puteti spune cum sa o ajut sa ii calmez durerea va rog din suflet.mai precizez ca a duruto si inainte dar nu asa ca acuma sa nu poata calca pe el. multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.