Durere stern stanga si coaste

05-10-2021
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Buna seara, de cateva luni mai exact 5 ma confrunt cu dureri in piept non stop care nu cedeaza sau cedeaza rar la miscare, dureri stern stanga care se mai lasa si pe axila si coaste si se resimte si in spate( Intr o dimineata m am trezit cu o durere suspecta mai ales cand ma misc stanga dreapta si nu doare cand respir, se simte ca si cum as avea ceva acolo, ca o contractie)Am facut investigatii ce tin de gastro(endoscopie superiora ok), ekg ok, eco cord ok, 2 radiografii plamani si torace ok, eco san, eco si radiografie abdominala ok si analize de sange bune. Nu pot sa mi dau seama de ce nu scap de aceasta durere care imi da viata peste cap. Am 30 de ani si fara alte probleme de sanatate. Dupa nastere acum un an am ramas cu cateva dureri de coloana insa sunt rare.Initial m am gandit ca ma doare sternul de la ridicat greutate, dar tot nu cedeaza.Am luat mydocalm, analgezice, flamexin, ceaiuri, unguente, Ce investigatii sa mai fac? Ce poate sa fie? A mai patit cineva asa ceva?
Multumesc mult,
2 comentarii
0
05-10-2021, ora 04:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Durerile in piept pot fi somatizari de anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate online.
1
05-10-2021, ora 13:26
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Of.Sunt destul de energica si nu ma confrunt cu anxietate. Daca nici la CT nu iese nimic doctorul mi a zis ca e posibil sa ramanem la varianta de durere intercostala de care se scapa greu. Sper sa nu fie ceva mai grav.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •