durere toracica cu radiere in brat

01-07-2008
myquince
Nu este medic/terapeut
myquince
Socrul meu, in varsta de 70 ani, sufera de mai bine de 2 luni de o durere cumplita. Initial aceasta a aparut in torace si apoi a radiat in bratul drept. In fazele acute durerea este insuportabila, avand senzatia ca cineva ii smulge bratul.
A facut o serie de investigatii, analize de sange, radiografii de coloana, radigrafii pulmonare- a fost diagnosticat in baza acestora cu o spondiloza cervicala, dar nu intr-o stare care sa justifice durerile atroce.
L-au vazut pe rand, in diferite spitale din Ploiesti, un neurolog, un neurochirurg, un reumatologul. Fiecare si-a declinat competenta -pasand responsabilitatea de ingrijire de la unul la altul. Neurochirurgul i-a facut si un RMN (din cate am inteles, pe toate cele trei sectiuni- cap, dorace, regiunea inferioara a corpului) si a declarat ca nu este nimic chirurgical pe coloana. I-au dat diferite tratamente -in principal analgezice si antiinflamatoare. Durerea revine, "in valuri". Are momente in care este ok, dupa care apare acea durere cumplita, insuportabila, de plange ca un copil. Si in mijlocul unui astfel de puseu, daca tine bratul intr-o anumita pozitie i se mai alina durerea.
Astazi se externeaza de la reumatologie si ma gandesc cu groaza ca peste o zi-doua face iar o criza si nu stim incotro s-o iau cu el. Va rog, dati-mi o sugestie-un medic, o clinica...
5 comentarii
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Durerea aceasta cumplita se datoreaza celmai probabil compresiunii pe filetele nervoase ce pleaca catre brat, datorita suferintei coloanei vertebrale cervicale. De aceea, la tratamentul antiinflamator se poate adauga Gabagamma sau Lyrica, preparate speciale pentru durerea neuropata intensa. De asemenea, pot fi utile Milgamma sau injectiile cu vitamine B.
0
19-02-2010, ora 16:40
para
Nu este medic/terapeut
para
buna ziua, am 23 de ani si, si eu intampin oarecum o problema asemanatoare. aproximativ un an si eu am aceste junghiuri toracice si simt o durere la subrat, pe langa asta am tot felul de stari de greata, sufocare plus ca odata la cateva zile ma doare capul la frunte si in spatem am permanent muci in gat si simt nevoia sa imi reglez vocea si sa oftez mai tot timpul.Am fost la dif doctori mi-am facut analize de sange, urina care au iesit bine, radigrafii pulmonare o data la 6 luni, doctora de la spitalul de plamani mi-a facut o radigrafie si un test pt astm drept urmare mi-a spus ca din punctul dansei de vedere nu am nimic la plamanii.va rog foarte mult sa ma ajutati pentru ca mi-a intrat in cap ca am cancer la plamani, indrumati-ma va rog spre ce analize sa mai fac sau la ce fel de doctori sa mai merg. Va multumesc anticipat
0
21-02-2010, ora 08:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Aveti nevoie de un consult ORL pentru a vedea daca nu e vorba de o sinuzita. Cat priveste plamanii, daca raza si spirometria sunt bune, poate fi vorba de o nevralgie intercostala, de tratat cu un antiinflamator si de fenomene legate de lipsa de calciu.
0
26-11-2010, ora 21:24
florycik
Nu este medic/terapeut
florycik
BUNA SEARA

AM INCEPUT SA IAU ANTICONCEPTIONALE RICEVIDON DE VREO 2 SAPTAMANI SI M-AM TREZIT CU O DURERE LA SUBRAT PARE A FI CEVA TARE DAR NU SE OBSERVA PE DIN AFARA, DOAR CAND PIPAI MA DOARE. O FI DE LA PASTILE? CE MA SFATUITI? VA ROG UN RASPUNS!!!
0
20-12-2010, ora 23:42
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu cred ca exista o legatura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de plămâni - ce trebuie să știi
  •