Durere toracica puternica

22-06-2009
giulietta
Nu este medic/terapeut
giulietta
De mai bine de 3 ani ma confrunt cu aceasta durere toracica, insa mereu a fost o durere slaba si trecatoare.Dar acum o luna a inceput din nou foarte puternica in partea stanga si o simt din spate in fata pana pe sub san, ca un junghi foarte puternic si la orice miscare fac.Nu pot sa dorm pe partea stanga, doar pe dreapta iar cand respir fac doar jumatate de respiratie, din cauza durerii.Am fost la urgente, mi s-a facut electrocardiograma, raze la plamani si mi s-a luat sange.Toate au iesit bine, doctorul mi-a spus ca nu am nimic grav si sa merg la mare sa stau la soare ca-mi va trece.Acuma io nu stiu daca m-a luat la misto sau chiar nu e grav, insa cert este ca durerea mea nu dispare.Doctorita de familie mi-a dat paracetamol-ratiopharm de 1000mg efervescent.un antiinflamator zice ea, insa doar imi calmeaza durerea, dar nu trece. Mi-a mai dat o trimitere la ortopedic insa nu am fost inca.Ce analize ma sfatuiti sa mai fac?Mentionez ca lucrez in tamplarie unde ridic multa greutate si este praf.
3 comentarii
0
23-06-2009, ora 10:46
ana.11
Nu este medic/terapeut
ana.11
medicul de familie nu ti a spus dak durerea pe care o ai este datorata greutatii pe care o ridici???
poate ca ar trebui sa iei o pauza ca sa vezi cum reactioneaza organismul, sa vezi dak te mai doare sau nu, dak datorita greutatii ai aceasta durere, si dak continua sa te doara probabil e ceva mai serios
0
23-06-2009, ora 18:33
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
cam de vreo 3 ani ma confrunt si eu cu o asemenea durere.
la inceput o simteam destul de slab dar acum e mult mai puternica...
cel putin la mine mai trece, ma doare 2 zile si 3 nu.
eu am lucrat la o croitorie si era mult puf si am zis ca poate de acolo e.
mie mi au prescris medicii antibiotice, antiinflamator, calciu etc.Pana si comprese cu apa calda m au pus sa fac si nimic.
Acum eu sunt la mare.Daca.o sa dispara aceasta durere am sa ti spun.
Numai bine.
0
23-06-2009, ora 19:55
giulietta
Nu este medic/terapeut
giulietta
pt. amalia-24. si eu am luat tot felul de tratamente medicamentoase si babesti, insa si la mine fara rezultat. din cate am inteles, cred ca ne vom lupta cu durerea asta toata viata, nu se trateaza. trebuie s-avem grija la frig, la transpiratie si la stat in curent. si eu am fost la mare, mentionez ca sunt in italia si am marea foarte aproape, insa nici asa n trece. sper ca la tine sa fie invers.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: