Durerea de cap

21-02-2012
MARIAN 273
Nu este medic/terapeut
MARIAN 273
Buna ziua ! Sunt pentru prima data pe acest sait, si va impartasesc si eu problema mea. Am 40 ani ma numesc MARIAN, barbat si de peste 2 ani am o durere de cap. De fapt nu este chiar o durere, mai mult o presiune pe cap, parca ma stringe ceva. Transpiratia mi-a devenit uleioasa, si fac niste bubite pe cap ca niste cosuri, iar fata si fruntea imi arde uneori, dar nu tot timpul.
Mai rau e deobicei intre luniile noiembrie si martie : fac tensiune sau imi simt tot corpul cum pulseaza fara sa fac tensiune mare de obicei am 130/90-100.In aceasta perioada e mai critic sa zic. Am fost la diferiti medici neurologie, boli de piele, infectioase, ORL si doi cardiologi.
Analizele la singe imi ies bune in general, putin colesterolul marit ( 223 in decembrie 2011), in rest OK. Am fost in Delta Dunarii in fiecare an, am crezut ca ma muscat ceva dar nu a iesit nimic la analize la infectioase.
La cardiologie parerea ambilor medici a fost stresul. Apropo sun sef sectie intr-o fabricuta de geam termopan. ambi mi-au prescris Nebilet si Xanax. Dar niciun rezultat, imi scade tensiunea la normal, dupa citeva zile de tratament, dar durerea ramine.
Am facut si TOMOGRAF. Singura problema ce a iesit la tomograf e sinuzita maxilara si sfenoidala bilaterala si deviatie de sept mica dar este si am fost trimis la ORL pentru tratament. Unde mi-a prescris Vitamina A si Tarosin.
Eu pe mandibula de sus am placa prinsa pe doi dinti si doua masele de la 21 de ani. Ar putea sa fie infectia de acolo ?
Ce vam povestit cu cardiologia, infectioase, tomograf si ORL s-au intimplat din 15 decembrie 2011 si pina astazi.
Daca imi puteti da orice fel de sfat sau parere sau unde sa mai merg cu problema mea v-as ramine dator.
Oricum va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
21-02-2012, ora 22:02
gabrielt
Nu este medic/terapeut
gabrielt
Buna seara.
De aproximativ un an am in mare aceeasi problema ca dumneavoastra. In special dureri de cap extrem de puternice cam o data la doua zile. Dupa lungi investigatii neurologice in care nu s-a gasit nimic anormal, am fost la un control oftalmologic unde am fost diagnosticat cu astigmatism. (curbura corneei are mai degraba forma ovaloida decat rotunda) fapt ce duce la dureri de cap ingrozitoare. Puteti incerca un control oftalmologic ( v-as recomanda SWD Optic, sunt profesionisti si au tarife mici; pentru o consultatie doar 15 lei), poate gasiti o rezolvare pentru ceea ce reprezinta durerile de cap. ( e posibil sa fie afectiuni diferite ce duc la aceste simptome). De asemenea, ati putea sa incercati un set de analize complete la o clinica privata. Multa sanatate !
0
21-02-2012, ora 22:18
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Marian 273, este foarte posibil ca medicii care ti-au spus ca problema este stresul sa fi avut dreptate. Nu pot spune cu certitudine acest lucru fara sa examinez persoana despre care este vorba, dar din ceea ce scrii, si mie imi pare ca ai o anxietate. Ea poate fi si cauza cresterilor tale tensionale. Numai ca nu ai primit tratamentul potrivit pentru anxietate-xanaxul e doar un remediu de moment al anxietatii si nu unul care sa vindeca aceasta problema.
Un medic psihiatru te poate ajuta in aces sens.
0
22-02-2012, ora 08:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
zici "de obicei am 130/90-100.":
- pai, NICIUN medic nu ti-a dat tratament pt. o astfel de tensiune?..cea mica care, zici tu ca-i normala de 90-100..chiar e f. mare si ti-ar trebui un tratament (da, e pe baza de stress...);
zici : "putin colesterolul marit ( 223 in decembrie 2011), "
- nici pt. asta NU ai primit tratament?
- pentru sinuzita ai primit tratament?..SI in continuare?!?
- fa-ti o radiografie panoramica la dantura SI iata un stomatolog iti va putea zice DACA ai sau Nu vreo infectie la dantura:
sanatate.
cele bune,
0
22-02-2012, ora 18:04
MARIAN 273
Nu este medic/terapeut
MARIAN 273
In primul rind, multumesc tuturora !
La oftamolog am fost de prima data, merg regulat ( o data la 6 luni ) pentru ca port ochelari de 25 de ani. Oricum multumesc de sugestie.
Pentru tensiune nu am primit nici un tratament anume. In perioada cind fac tensiune gen 160/100 am primit Nebilet in aceasta iarna si Prestarium in iarna trecuta, cind mi-a revenit la 130 nu am mai luat niciun tratament.
Dupa ce am facut tomografu, am fost trimis la ORL anume pentru sinuzita, si v-am spus ce tratament am primit.
Pentru colesterol am primit tratament si regim alimentar ( din 20 dec.-10 ian 2012, toata lumea minca porcul iar eu o dadeam cu unt si margarina) si colesterolu a scazut la 190.
Mai ramine varianta doamnei doctor Vochescu. Mi sa spus asta in iarna trecuta, dar in genul " poate nar strica sa te vada si un psihiatru " si nu am luato chiar in serios. Am sa incerc sa exclud si aceasta varianta, chiar miine am sa caut un psihiatru aici in Tg.Mures.
Inchei multuminduva inca odata pentru raspunsurile dv. la problema mea.
Va doresc zile bune cu sanatate deplina.
0
24-10-2012, ora 21:43
MARIAN 273
Nu este medic/terapeut
MARIAN 273
Am infectie la dantura, sub lucrarea de la 21 ani am avut o infectie de toata frumusetea, de care ma ocup c-am de doua luni, si mai am spondiloza cervicala, la care am facut o serie de masaje si proceduri, dar cu rezultate minime. problema ca ma doare capul incontinuare, si ma arde fata, simt ca infectia vazuta la tomograf e tot acolo. Tensiune nu am mai facut, dar mi sa interzis sa mai beau alcool de catre medicul care mi-a gasit spondiloza. Am speranta ca pina termin cu dantura sa ma scap de infectia de la fata si cap.Oricum va multumesc mult pentru propuneriile trimise de dvs. Daca mai aveti si alte sugestii pentru mine as fii incintat.
0
24-02-2013, ora 10:31
MARIAN 273
Nu este medic/terapeut
MARIAN 273
Buna ziua. Am revenit spunundu-va ca mi-am rezolvat problemele dentare [mi-am facut lucrai noi si sus si jos, doamne ce scumpe sunt}, iar problema cu capul a ramas. Nu am mai facut tensiune de cind nu mai beau alcool, iau cite o jumatate de Nbilet 5g zilnic. Tot la fel parca ma stringe pielea de pe cap, uneori am si dureri, dar nu foarte puternice, si imi radiaza fruntea si obrajii, uneori parca ma arsde. Nu cred sa fie de la spondeloza.
Daca imi mai puteti da sugestii, le astept cu nerabdare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Durerea de cap după somn
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  •