Dureri ale cefei

05-04-2013
alex.help
Nu este medic/terapeut
alex.help
Bunicul meu mi-a spus ca s-a trezit a doua zi cu dureri ale cefei. I-am administrat Ibalgin Rapid pastile si i-am facut frectie cu Ibalgin Ibuprofen Gel si Fenilbutazona.Ziua cand face miscare pe afara il mai lasa durerea si poate cat de cat sa indoaie gatul inspre partea stanga.Dar seara deoarece sta la televizor si in pat cand doarme se trezeste a doua zi cu dureri foarte mari. Prima data durerea a aparut in ceafa apoi a aparut durere spre clavicula. Eu banuiesc ca a dormit cumva cu gatul si poate ca l-a tras si curentul si a facut vreo intindere, rasucire sau inflamare la muschiul cefei..Acum as dori sa stiu ceva mai sigur despre asta de la cineva priceput in asa ceva. Va multumesc anticipat. Cu respect Alexandru
5 comentarii
0
05-04-2013, ora 21:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
felicitari Alex pt ca te ingrijesti de bunicul tau.
- sa-i verifice dimineata mai ales..tensiunea.
SI daca-i mica SI daca-i mare..sunt aceleasi dureri.
parere:
e hipertensiune...
sanatate bunicului
0
07-04-2013, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (de tipul herniei discale cervicale).
Se impune o examinare clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-04-2013, ora 23:21
alex.help
Nu este medic/terapeut
alex.help
multumesc mult maria. am respectat "tratamentul " pe care vi l-am prezentat mai sus si a inceput sa -si miste gatul si chiar sa zambeasca si sa-mi zica ca nu mai are nimic. A zis ca il mai doare doar putin cand incearca sa intoarca gatul in partea stanga.Asa ca voi continua cu Ibalgin Ibuprofen Gel pana ii va trece total. Poate voi face si niste analize. Va multumesc pt sfaturi. Multumesc maria, multumesc dn doctor
0
19-04-2013, ora 20:36
CristianAurelian
Nu este medic/terapeut
CristianAurelian
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Tatal meu si-a fracturat clavicula stanga acum 3 zile, am fost la urgenta, acolo i-au facut o radiografie, i-au spus ca trebuie sa stea cu mana cat mai nemiscata cel putin 3 saptamani. Pentru asta foloseste un ham...inele pentru clavicula dar nu cred ca sunt de mare ajutor.
Astazi i s-a umflat mana stanga.
Este posibil sa fie prea strans acel ham?
Trebuie tinut in continuu?
Am incercat sa-l mai slabim astazi putin (are un scai pe abdomen) si cand l-am slabit a inceput sa-l doara tare clavicula.
Din cate am inteles, pe foaia de externare scrie fractura mediana clavicula 1/3.

Imi cer scuze ca am pus de 2 ori intrebarea in sectiuni diferite, dar opinia Dvs este foarte importanta pentru mine.

Va multumesc,
Cu stima,
Aurelian Cristian
0
19-04-2013, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Acest tratament este singurul posibil in fractura claviculei (modern), avand insa grija sa strangeti sau sa desfaceti imobilizarea in functie de modul cum tolereaza acest ham.
In aceasta situatie puteti desface putin hamul, pentru a evita edemul membrului superior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •