Dureri articulatii - Diprophos

02-09-2011
adrian-adr
Nu este medic/terapeut
adrian-adr
Din cauza durerilor articulare a trebuit sa intrerup antrenamentul la sala pentru mai bine de 3 luni si inca nu mi-au trecut. In ce situatii se recomanda injectarea Diprophos pentru durerile de articulatii? Din ce am citit pana acum am inteles ca durerile dispar rapid. Ajuta la vindecarea articulatiilor?
Ce alte tratamente rapide exista?
10 comentarii
0
03-09-2011, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceste infiltratii intra-articulare sunt reputate in a determina distrugerea articulatiilor..
Doar rarissim, la varste inaintate, in absenta altor metode de amelioare a durerii, sunt permise asemenea infiltratii.
In rest, la un pacient tanar determina adevarate drame (distrugeri cartilaginoase masive si ireversibile, potential invalidante).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-09-2011, ora 13:21
adrian-adr
Nu este medic/terapeut
adrian-adr
Va multumesc, domnule doctor!
0
10-09-2011, ora 00:06
cristian20011
Nu este medic/terapeut
cristian20011
eu am spondilita anchilozanta si medicul reumatolog mi-a recomandat sa fac o injectie cu diprophos ca nu mai pot sa intind mana de tot din cauza cotului, s-a blocat cotul;oare e bine sa fac aceasta injectie?
0
10-09-2011, ora 00:07
cristian20011
Nu este medic/terapeut
cristian20011
am uitat sa mentionez ca am 33 de ani
0
27-10-2011, ora 17:21
marian1982
Nu este medic/terapeut
marian1982
buna ziua!am 29 de ani si am fost la ortoped mi-a facut o radiografie si mi-a pus ca am maladia Haglund.vreau sa va intreb daca fac infiltratii cu diprophos o sa imi afecteze articulatiile la varsta asta ?
ma sfatuiti sa fac aceste infiltratii sau sa ma operez?medicul mi-a zis sa incerc prima data cu asta si daca nu trece sa ma operez?dar un prieten mi-a zis ca a facut si el si ca distruge articulatiile?dvoastra ce ma sfatuiti?ce sa fac?sa fac aceste infiltratii sau sa ma operez?
0
27-10-2011, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista o maladie Haglund, ci mai mult un sindrom, adica un complex de semne si simptome avand o cauza total diferita decat va imaginati (o problema conformationala, biomecanica, a retro-piciorului).
V-as sfatui sa refuzati cu strictete asemenea infiltratii, care vor determina, cu mare probabilitate, ruptura tendonului calcanean (arhaic, 'achilean').
Operatia este practicata rarissim (sub 0, 1% din cazuri), si asta numai dupa 12-24 de luni de esec al tratamentului conservator bine condus (operatia are aceeasi complicatie, ruptura tendonului calcanean, o catastrofa chirurgicala in cazul rupturii la nivelul insertiei osoase).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante- Picior
0
28-10-2011, ora 20:51
marian1982
Nu este medic/terapeut
marian1982
buna seara!va multumesc pt raspunsul dat cu promtitudine.dar atunci ce tratament imi recomandati pt aceasta boala am gresit eu ca i-am zis eu maladie?cesa fac?
acel medic mi- a dat numai o singura injectie de diprophos sa fac nu mai multe.daca fac aceasta singura o sa ma afecteze ??? daca nu ce imi recomandati ?ce sa fac? spuneti-mi dumneavoastra un tratament.va multumesc frumos!
0
29-10-2011, ora 00:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-as sfatui sa refuzati cu strictete asemenea infiltratii, care vor determina, cu mare probabilitate, ruptura tendonului calcanean (arhaic, 'achilean').
Tratamentul depinde de cauza acestei probleme: sindromul de tip Haglund are cauze diferite, care trebuie cuantificate prin examen clinic direct, de catre un chirurg experimentat in patologia retro-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante- Picior
0
04-06-2015, ora 21:42
Danalex
Nu este medic/terapeut
Danalex
Buna seara! De 3 ani de zile, cam in fiecare an, fac infiltratii cu Diprophos, cu rezultate f. bune, de fiecare data fac 1-2 injectii in tendonul patelar, diagnosticul fiind de tendinita.Am facut aceasta afectiune in urma solicitarii sportive..
Am vb cu ortopedul si nu mi-a zis de eventualele riscuri, probleme...Cum am vazut mai sus, este vorba de repaus, folosirea lui agravand de fapt afectiunea??
Multumesc!
0
07-06-2015, ora 10:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Infiltrarea tendoanelor (mai ales a celui patelar) este total interzisa, deoarece le fragilizeaza enorm, producand adesea ruptura acestora.
Tendinopatia reprezinta supra-solicitarea mecanica (obezitate, efort sportiv) si are o singura solutie: oprirea solicitarii mecanice, respectiv repaus sportiv absolut 6-24 luni (in functie de tendonul afectat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •