Dureri de cap

30-09-2018
Andreea105
Nu este medic/terapeut
Andreea105
Buna seara,
Vin cu o intrebare asupra careia nu am gasit inca un raspuns.
Problema este ca de 2 luni am dureri de cap care se manifesta sub forma de intepaturi, ce apar si dispar, in diferite zone. Se manifesta cel mai mult pe partea dreapta. Pe stanga apar foarte rar.
Cedeaza destul de greu la medicamente. Iau o pastila, 3-4 ore sunt bine, apoi apar din nou intepaturi.
Am fost la Orl, Oftalmologie, Stomatologie si medicina interna. La orl s-a observat o sinuzita acuta, pentru care am primit tratament cu xifia, apoi cu Ciprofloxacin. Pe langa sinuzita mi s-a mai spus ca am rinita alergica.
La stomatologie totul e ok, iar la oftalmologie la fel.
In primavara acestui an am efectuat o tomografie la sinusuri. Pe interpretarea tomografiei, se mentiona "Fara leziuni focalizate cu aspect CT patologic, decelabile la nivelul neurocraniului, surprins in campul de scanare." Pe baza acestui CT, atat medicul de familie, cat si ceilalti medici mi-au spus ca nu este necesara efectuarea altor investigatii.(Rmn).
Toate analizele de sange au iesit perfect(hemoleucograma, vsh, fibrinogen, proteina C reactiva).
Deoarece pe langa intepaturile din cap mai am si dureri constante la nivelul cefei si al umerilor si ameteli usoare, medicul internist mi-a sugerat ca ar putea fi vorba de o problema la cervicala.
Mi-a prescris Magneziu si Clorzoxazon. Din pacate nu observ prea multe imbunatatiri.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Va multumesc mult.
3 comentarii
0
01-10-2018, ora 05:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la Reumatolog sa vedeti daca problema e la cervicala.
0
01-10-2018, ora 15:49
Mihai108
Nu este medic/terapeut
Mihai108
Buna! Urmareste sa faci regulat exercitii pentru vertebrele cervicale. Exista 5 miscari de baza pentru aceasta zona. Daca nu este ceva grav ii dai ocazia organismului sa se vindece singur!
0
15-05-2019, ora 10:50
florin24245
Nu este medic/terapeut
florin24245
Bună andrea105. Ai găsit motivul durerii și înțepăturilor? Și eu sunt la fel. De când au început sa îmi erup măselele de minte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Durerile de cap și de spate ar putea avea un tratament comun
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  •