Dureri de cap, ameteli si probleme de amintire

07-08-2018
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Buna ziua. Bunica mea are 65 de ani si de cam o saptamana, are dureri de cap, ameteli si cand o intreb anumite chestii elementare greseste si raspunde greu. Ce poate fi? Va rog ajutati-ma, sunt destul de panicat si nu stiu ce sa fac, niciodata nu a facut asa, s-a intamplat asa dintr-o data, chiar nu stiu ce sa mai fac.
9 comentarii
0
07-08-2018, ora 21:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate sa fie un accident vascular cerebral. Va rog sa o duceti de urgenta la un consult neurologic. Sau chemati de urgenta ambulanta.

dr Petre Muresan
0
07-08-2018, ora 21:23
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Maine o sa chem ambulanta. O sa revin cu informatii, multumesc din suflet.
0
07-08-2018, ora 23:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Astept vesti de la dumneavoastra.

dr Petre Muresan
0
08-08-2018, ora 09:47
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
De dimineata cand s-a trezit, s-a trezit normal, a si dormit foarte bine, fara intreruperi cum dormea cu cateva zile inainte, am intrebat-o in ce data suntem, in ce zi, diferite intrebari si a raspuns prompt si corect. Am pus-o sa repete dupa mine o propozitie, a spus-o la perfectie, rapid, de asemenea, a ridicat ambele brate sus, fara nicio problema.
A zis ca i s-a ameliorat durerea de cap si nu o mai doare asa de intens ca pana acum.
0
08-08-2018, ora 10:35
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Toate acestea reprezinta lucruri foarte incurajatoare, dar insist sa-i faceti un consult neurologic deoarece daca a fost un atac cerebral, acesta poate reveni intr-o forma mult mai grava.

dr Petre Muresan
0
08-08-2018, ora 19:34
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Am chemat ambulanta, am explicat totul si avea tensiunea 23 cu 15 cand a venit ambulanta. La spital, a tinut-o la urgente si i-a facut o injectie si i-a scazut tensiunea. Au precizat ca trebuie sa isi ia medicamente pt. tensiune de la medicul de familie.
0
08-08-2018, ora 21:12
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
A fost o decizie foarte buna. Trebuie sa urmati toate recomandarile primite.

dr Petre Muresan
0
11-08-2018, ora 17:48
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Buna ziua. Am fost la medicul neurolog si i s-a dat: tertensif, prestarium, quarelin, cavinton.
0
12-08-2018, ora 02:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ceea ce trebuie sa faca acum este sa urmeze tratamentul recomandat si sa mearga la control atunci cand i s-a recomandat acest lucru.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: