Dureri de cap, ameteli si probleme de amintire

07-08-2018
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Buna ziua. Bunica mea are 65 de ani si de cam o saptamana, are dureri de cap, ameteli si cand o intreb anumite chestii elementare greseste si raspunde greu. Ce poate fi? Va rog ajutati-ma, sunt destul de panicat si nu stiu ce sa fac, niciodata nu a facut asa, s-a intamplat asa dintr-o data, chiar nu stiu ce sa mai fac.
9 comentarii
0
07-08-2018, ora 21:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate sa fie un accident vascular cerebral. Va rog sa o duceti de urgenta la un consult neurologic. Sau chemati de urgenta ambulanta.

dr Petre Muresan
0
07-08-2018, ora 21:23
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Maine o sa chem ambulanta. O sa revin cu informatii, multumesc din suflet.
0
07-08-2018, ora 23:41
Dr. Petre Muresan
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Astept vesti de la dumneavoastra.

dr Petre Muresan
0
08-08-2018, ora 09:47
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
De dimineata cand s-a trezit, s-a trezit normal, a si dormit foarte bine, fara intreruperi cum dormea cu cateva zile inainte, am intrebat-o in ce data suntem, in ce zi, diferite intrebari si a raspuns prompt si corect. Am pus-o sa repete dupa mine o propozitie, a spus-o la perfectie, rapid, de asemenea, a ridicat ambele brate sus, fara nicio problema.
A zis ca i s-a ameliorat durerea de cap si nu o mai doare asa de intens ca pana acum.
0
08-08-2018, ora 10:35
Dr. Petre Muresan
Dr. Petre Muresan
Toate acestea reprezinta lucruri foarte incurajatoare, dar insist sa-i faceti un consult neurologic deoarece daca a fost un atac cerebral, acesta poate reveni intr-o forma mult mai grava.

dr Petre Muresan
0
08-08-2018, ora 19:34
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Am chemat ambulanta, am explicat totul si avea tensiunea 23 cu 15 cand a venit ambulanta. La spital, a tinut-o la urgente si i-a facut o injectie si i-a scazut tensiunea. Au precizat ca trebuie sa isi ia medicamente pt. tensiune de la medicul de familie.
0
08-08-2018, ora 21:12
Dr. Petre Muresan
Dr. Petre Muresan
A fost o decizie foarte buna. Trebuie sa urmati toate recomandarile primite.

dr Petre Muresan
0
11-08-2018, ora 17:48
danitranca
Nu este medic/terapeut
danitranca
Buna ziua. Am fost la medicul neurolog si i s-a dat: tertensif, prestarium, quarelin, cavinton.
0
12-08-2018, ora 02:20
Dr. Petre Muresan
Dr. Petre Muresan
Ceea ce trebuie sa faca acum este sa urmeze tratamentul recomandat si sa mearga la control atunci cand i s-a recomandat acest lucru.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.