Dureri de cap frecvente

30-10-2019
Andreea Mihaela Ungur
Nu este medic/terapeut
Andreea Mihaela Ungur
Bună ziua, de o săptămână ma confrunt cu dureri de cap frecvente după cap, tample, frunte dispar la analgezice, dar reapar în fiecare zi, și parca a-și avea urechile înfundate și parca am un vuiet, tensiunea când urca la 135/80 când scade la 105/70, ma simt și Ametita, deja am devenit prieten cu medicul neurolog mereu apelez la el fac tratament ptr tensiunea înaltă în fiecare an. ma confrunt cu tensiunea Inalta de mult timp sunt o persoana panicoasa, nervoasa, am și câteva inele la spate mai deplasate și glanda tiroida mărită. Care ar putea fi cauza? MULȚUMESC
9 comentarii
0
31-10-2019, ora 14:25
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă ați vorbit cu neurologul și ați exclus cauza neurologică, mergeți la consult la cardiologie pentru controlul tensiunii arteriale (valorile tensionale crescute pot fi cauza cefaleei). Care a fost cea mai mare valoare a tensiunii sistolice? Aveți medicație cronică pentru tensiune? Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
31-10-2019, ora 22:35
Andreea Mihaela Ungur
Nu este medic/terapeut
Andreea Mihaela Ungur
Cel mult a urcat pana la 150/100 cel mai des urca pana la 135/80, dar am deja mai mult de o săptămână de când am durerile de cap, cap tulbur urechile astupate iar tensiunea am măsurăto în fiecare zi și oscilează intre 110/70 adică e mai joasa și nu prea am avut asa mica tensiune pana în prezent. am trecut și electrocardiograma și ecocardiografie și e ok, ultimul tratament pentru tensiune l-am făcut în aprilie, mereu sunt cu rinichi la control ultima oara mi sa sp ca am rinichi dilatați, și ca tensiunea ridicata e pe sistem nervos, am început sa port și ochelari durerea de cap puțin sa mai diminuat dar tot îl simt tulbur și ma doare în zona frunți mai mult. Nu mi sa prescris nici un medicament permanent ptr tensiunea ridicata doar la nevoie când se ridica sa iau în rest nimic dar deja ma chinui de vreo 4 ani cu problema tensiunii ridicate
0
04-11-2019, ora 15:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Mergeți la alt cardiolog și explicați simptomele dumneavoastră, dacă există momente când tensiunea ajunge la 15 înseamnă că nu este controlată și necesită un minim tratament medicamentos pentru a preveni aceste valori oscilante. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
04-11-2019, ora 22:22
Andreea Mihaela Ungur
Nu este medic/terapeut
Andreea Mihaela Ungur
Poate fi vorba și despre tensiune intracraniana? Exista asa diagnostic?
0
05-11-2019, ora 20:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca aveti probleme la coloana, acestea ar trebui tratate cât mai repede deoarece pot afecta inclusiv tensiunea arteriala si pulsul.

dr Petre Mureșan
0
06-11-2019, ora 15:47
Andreea Mihaela Ungur
Nu este medic/terapeut
Andreea Mihaela Ungur
Da am probleme de coloana am câteva inele deplasate chiar anul trecut în toamna am trecut RNM ca acuzam durere de spate(șale mai exact) nu sa pus problema unei hernii de disc, doar câteva inele deplasate, mia recomandat masaj și o crema.
0
06-11-2019, ora 19:40
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Repetați consultul cardiologic și menționați tensiunea oscilantă, este foarte posibil să aveți nevoie de tratament cronic. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
0
09-11-2019, ora 22:50
Andreea Mihaela Ungur
Nu este medic/terapeut
Andreea Mihaela Ungur
Are vreo legătură suflul la inima cu hipertensiunea? Adică sa fie mare din cauza hipertensiunii? Am suflu la inima de mic copil. MULȚUMESC
0
11-11-2019, ora 00:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O tensiune mare, creste suflul. Trebuie sa discutati acest lucru cu cardiologul..

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Sfaturi pentru persoanele cu migrene frecvente
  • Durerile de cap și de spate ar putea avea un tratament comun
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •