Dureri de cap si pulsatii puternice la nivelul tamplelor.

30-05-2011
ana-ecaterina
Nu este medic/terapeut
ana-ecaterina
De foarte multe ori m-am confruntat cu multe dureri in zona capului: la frunte, la ceafa, ori pe partea dreapta a capului, ori pe partea stanga, dar cele mai puternice au fost la nivelul tamplelor deoarece se asociaza cu niste pulsatii puternice( uneori am senzatia ca imi va pocni o vena din aceasta zona). Nu am dureri in fiecare moment al zilei si nici in fiecare zi, durerile le simt in momentul in care imi las capul in fata sau il las in jos( cand ridic ceva de pe jos spre exemplu) Ultima durere am avut-o azi si am pus-o pe seama faptului ca am stat in soare...Mentionez ca acum o saptamana sau doua am fost la oftalmolog si in urma controlului in care am fost diagnosticata cu astigmatism hipermetrop medicul mi-a dat sa port ochelari permanent ( am dioptria +0, 50 la ambii ochi). Inaintea controlului la ochi am crezut ca problemele cu vederea ar putea sa fie cauza acestor dureri si pulsatii puternice insa acum ca am lamurit si prbl ochilor nu stiu care ar mai putea fi cauza si mai mult decat atat nici nu stiu catre ce medic sa ma indrept, sau ce analize medicale sa fac ca sa pot descoperi cauza durerilor de cap. Va rog din suflet sa imi raspundeti! Astept sfatul dumneavoastra!Mutumesc anticipat!
4 comentarii
0
30-05-2011, ora 10:58
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Neurologul este cel care se ocupa de durerile de cap; el va poate recomanda si un RMN daca considera ca e necesar.
0
30-05-2011, ora 22:27
ana-ecaterina
Nu este medic/terapeut
ana-ecaterina
Recunosc ca ma asteptam la un raspuns mai amplu insa multumesc si pentru acesta! :) O seara placuta sa aveti!
0
31-05-2011, ora 11:33
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cand este ceva care tine de competenta mea, rspund mai pe larg. In cazul dvs stiu cine va poate ajuta si anume neurologul, dar cum eu sunt psihiatru, nu ma pricep mai mult.
0
02-06-2011, ora 17:02
ana-ecaterina
Nu este medic/terapeut
ana-ecaterina
Da asa este aveti mare dreptate. Va multumesc frumos pentru raspuns :). Eu o sa mai astept poate voi primi si de la un neurolog un raspuns...s-au poate ma duc direct la un control :) O seara buna dna doctor! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •