Dureri de cap zilnice, ameteala

04-12-2018
Gabriel992
Nu este medic/terapeut
Gabriel992
Buna seara, in urma cu 2 luni, asa din senin m.am trezit cu dureri puternice in umeri si gat (gen cand dormi intr.o pozitie incorecta), erau atat de puternice incat ma trezeam noaptea din somn. Am incercat tot felul de pastile de durere si nimic, doar cu Aulin dispareau pentru cateva ore, o zi maxim. Cam dupa o saptamana eram aproape dependent de Aulin, il luam in fiecare seara inainte sa ma pun la somn, iar dimineata din nou... Intr.un final m.am dus la medic care din prima mi.a spus sa renunt la Aulin si mi.a prescris un Anti.inflamator cred, care se numeste Brufen. Cam dupa o saptamana de tratament durerile sau ameliorat, gatul si umerii nu ma mai dor deloc si in sfarsit pot dormi noaptea fara probleme. Problema este ca de atunci in fiecare zi, ma doare capul mai specific in spate, pronuntat mai mult pe partea dreapta, iar de multe ori durerea e insotita de o stare usoara de ametela, nervozitate si un fel de oboseala psihica, chiar nustiu cum sa pun in cuvinte... Nustiu ce legatura are, dar fix in timp ce apar probleme astea ma dor si dintii, tot pe partea dreapta. Inca ceva, am observat daca fac un pic de miscare, sau pun o compresa rece, simptomele dispar aproape complet pentru vreo ora, doua. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o parere, as fi foarte recunoscator! Am 26 de ani, cateva kg in plus ;) si lucrez ca sofer de tir.
1 comentarii
1
04-12-2018, ora 21:08
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu v-as recomanda sa vedeti daca nu aveti si probleme cu coloana cervicala care ar putea explica aceste simptome si comportarea lor. Daca da, atunci trebuie neaparat tratata coloana cervicala.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: