Dureri de masea de minte si maxilar blocat

15-10-2018
TALPOS IOANA MONICA
Nu este medic/terapeut
TALPOS IOANA MONICA
Buna seara. Acum un an jumate a inceput sa imi iasa maseaua de minte apoi incet incet a inceput sa mi se blocheze maxilarul si deabea mai pot deschide gura. Am fost la medic (chirurgie buco-maxilo-facial )si imi spune ca trebuie sa imi deschid gura altfel nu imi poate face extractia. Medicul a incercat sa imi deschida gura fortat fara anestezie, m.a durtut ingrozitor nu am putut suporta. Mi s.a prescris midocalm forte si artromed si exerciti sa deschid gura. Eu ar trebui sa ma intorc in cateva zile sa imi faca extractia dar nici acum nu am reusit sa deschid gura. Nu mai rezist. Helppp
3 comentarii
0
16-10-2018, ora 00:05
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, cu cele recomandate situatia ar trebui sa se imbunatateasca de la o zi la alta, asa ca cela cateva zile de tratament si exercitii pot face diferenta.
0
16-10-2018, ora 08:26
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Urmati indicatiile medicului si veti obtine rezultate.
Exercitiile de inchidere-deschidere a gurii vor desclesta maxilarul.
0
16-10-2018, ora 08:27
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua, este posibil ca din cauza erupției molarului de minte sa aveți un trismus ( adica sa nu puteți deschide gura). Recomandarea este sa luați medicația in continuare dar combinata și cu antiinflamatoare pentru a diminua durerea și sa încercați pe timpul zilei sa faceți Exercițiile de deschidere a gurii. Cu cât încercați mai mult cu atat mulculatura și articulația se relaxeaza și o sa puteți deschide din ce in ce mai mult. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul