dureri de picioare

20-04-2016
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Buna ziua.Daca cineva poate sa ma ajute, eu stau in Italia de 14 ani fac o munca de transport si montaj de mobila.Pe parcursul anilor am inceput sa acuz dureri lejere de picioare si de cervicala.De aproape 2 luni am o durere puternica da picioare atat de muschi cat si de oase, pana si degetele la picoare ma dor(stand chiar fara sa fac nimic).Am facut o serie de controale care au iesit negative(raza la maini si picioare, testul la nervi la picioare, rmn).mi sau descoperit mici lucruri care nu sunt cauza durerilor dupa sum spun medicii.tot de putin timp am si o lipsa de concentrare si oboseala (raman fixat pe anumite lucruri pt o perioda de timp dup care imi revin)...Din cauza durerii am senzatia ca nici nu mai pot merge...multumesc mult.
13 comentarii
0
20-04-2016, ora 10:33
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
DURERILE PUTERNICE DE PICIOARE, dupa toate RMN-urile la coloana, cervicala si cap, ecomiografii, analize pt reumatism si de sange, raze, etc nu am reusit sa aflu cauza duerilor de picioare mai mult in ultimele 4 saptamani mi sau adugat si dureri de stomac cu greata si lipsa poftei de mancare...sunt aproape disperat si cred ca am facut si o mica cadere depresiva...asa dori daca cineva poate sa ma ajute sau sa ma indrume catre un centru specializat...mi sa vorbit de tendinita, fibromialgie, dar nimeni nu e in stare sa imi dea o cauza a acestor dureri...multumesc tuturor celor care ma vor putea ajuta...am si un cavernoma la nivelul creierului dar mi s-aspus
0
20-04-2016, ora 10:34
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Revin din nou cu problema pe care am si anume dureri de picioare continuu...am facut analize privind imunitatea oerganismului..am iesit pozitiv la A.N.A+OMOGEN...DAR MI S-A SPUS CA NU E NIMC ALARMANT...daca din toti d-nii doctor care urmaresc acest subiect ma poate ajuta va rog sa ma contacta-ti pe acest forum..citind bineinteles tot ceea ce am facut ca analize..in ultmul timp am inceput sa am si probleme cu ochii mi se incetoseaza vederea...va multumesc
0
20-04-2016, ora 13:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca problema D-voastra este infinit mai simpla: efortul fizic exagerat v-a distrus organismul.
Atitudinea terapeutica este evidenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-04-2016, ora 14:10
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Buna ziua si va multumesc mult pentru raspuns...chiar cu d-voastra vroiam sa vorbesc...la ce atitudine terapeutica va referiti?...am facut cateva sedute de agopuntura dar nu mi-au servit la nimic...chiar mai mult am ramas cu o durere profunda la unu din picioare pe o perioada de o luna...frica mea este ca in ultima perioada amatesc foarte mult si nu reusesc sa ma concentrez.(sincer mie frica de vreo eventuala boala la nivelul capului)..ca si cum pierd controlul intre cap si restul organismului...durerile de picioare le am in fiecare zi de cand ma trezesc si pana merg la culcare...chiar daca stau si o saptamana in repaos tot nu ma lasa de multe ori am chiar ;crize;dace le pot numi asa...practic am impresia ca nu mai pot merge.ca analize sincer nu mai stiu ce as putea face.va multumesc anticipat si astept de la d-voastra un eventual comentariu..
0
20-04-2016, ora 14:12
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Pentru domnul doctor...e adevarat fac o munca care necesita mult efort fizic...fac munca asta de 12 ani...apoi nu sunt nici macar o persoana cu un fizic foarte corpolent...am 60kg///1.70...si 40 de ani
0
20-04-2016, ora 14:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Atitudinea terapeutica actuala inseamna reducerea drastica a efortului fizic, si asta nu doar pentru cateva saptamani.
Ar fi salutar si un examen clinic la neurolog.
Este extrem de important sa nu recurgeti la nici un medicament pana nu veti avea un diagnostic neurologic precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-04-2016, ora 14:41
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Am facut chiar mai mult de unconsult neurologic(ortopedic, reumatologic, imunologic)...am stat chiar 10 zile in spital in Italia in repartul di neurologie...raspunsul acolo a fost ca trebuie sa ma obisnuiesc cu durerea...am stat cel mai mult 3 saptamani in repaos dar de necrezut m-am simtit mai rau ca atunci cand munceam...nu stiu daca asta ar putea folosi::durerea a inceput dupa 2 zil in care nu m-am odihnit aproape deloc si in a doua zi am avut in picioare o incaltaminte un pic umeda, imediat a doua zi am inceput sa am aceste dureri de picioare(un factor reumatologic ar putea declansa ceva asa de puternic?).a doua frica cu care ma confrun este ca bunicul meu la 62 de ani a murit pentru ca i sa uscat creierul...in rest nu a mai avut nimic.poate avea vreo legatura ereditara?.am fratele meu de 37 de ani operat si cu o proteza la sold pentru ca i s-a macinat osul...ar putea fi vreo legatura?...multumesc mult.
0
20-04-2016, ora 20:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- nu exista in medicina notiunea ""a murit pentru ca i sa uscat creierul"", nu stiu la ce va referiti;
- nu exista in medicina notiunea ""i s-a macinat osul"". Probabil va referiti la coxartroza (distrugerea articulatiei soldului), care apare ca urmare a obezitatii, a efortului fizic excesiv etc.
- nu inteleg la ce ""legatura ereditara""" va referiti...
- poate exista o maladie reumatologic-inflamatorie (de tipul poliartritei reumatoide), insa mai probabila este distrugerea organismului cauzata de efortul fizic excesiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-04-2016, ora 09:17
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Multumesc mult pentru raspuns...ma scuzati pentru terminii in care m-am exprimat necunoscand termenii medicali...in afara de repaos credeti ca as mai putea face vreo altfel de analiza?...distrugerea organismului pentru efort fizic excesiv.ca remediu are numai REPAOS?.MULTUMESC MULT.
0
21-04-2016, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti exemplul fratelui D-voastra: distrugerea articulatiilor este provocata de greutatea excesiva si de efortul exagerat.
Distrugerea articulatiilor este ireversibila, nu are nici un "remediu".
Solutia finala este protezarea acestor articulatii, atunci cand este posibil.
Dupa protezare efortul fizic va fi unul minimal, pentru a evita uzura precoce.
Nu exista "analize" pentru a cuantifica distrugerea articulatiilor (se pot face radiografii, insa un examen clinic atent poate evita inclusiv aceste radiografii).
Poate exista o maladie reumatologic-inflamatorie (de tipul poliartritei reumatoide), insa mai probabila este distrugerea organismului cauzata de efortul fizic excesiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-04-2016, ora 10:02
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Ati fost destul de esplicit in tot o ultima ntrebare credeti ca ar putea fi vreo legatura intre cavernoma care mi sa descoperit 6 ani in urma la nivelul creierului si durerea de picioare?...vazand faptul ca ma simt mereu obosit, nu reusesc sa ma concentrez, raman fixat in gol.am mereu senzatia ca, capul nu ma mai ajuta...o eventuala boala la cap care poate avea legatura cu picioarele?...intenzionez sa mai repet odata rnm-ul la cap.la nivel imunologic si reumatologic am facut analize de tipul VHS, ANA, ENA, etc.toate negative doar ANA pozitiv si omogen...fara semnal de alarma dupa parerile doctorului...multumesc mult pentru timpul acordat..sincer sunt un pic disperat pentru ca nu stiu ce sa mai fac.CU RESPECT..
0
21-04-2016, ora 10:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Simptomele neurologice mentionate de catre D-voastra (""""ma simt mereu obosit, nu reusesc sa ma concentrez, raman fixat in gol.am mereu senzatia ca, capul nu ma mai ajuta"") pot avea la origine o problema cerebrala.
Suferinta pe care o descrieti la nivelul aparatului locomotor este datorata, mai curand, supra-solicitarii fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-04-2016, ora 10:10
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Multumesc mult de tot suportul informativ si moral.Cu multa stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •