Dureri de spate

02-11-2012
stoica.marius
Nu este medic/terapeut
stoica.marius
Hello

Mi se intampla foate des in ultima perioada si mai ales la schimbarea vremii sa am dureri acute de spate.
Ma trezesc noaptea si pur si simplu ma tavalesc pe jos de durere, iar aceasta nu trece fara nurofen.
Alteori durerea se muta la articulatiile soldului si merg schiopatand, sau mai nou in zona pieptului, astfel simt ca ma doare "carcasa" ca sa i zic asa si cand respir.
Am mers si mi am facut un set complet de analize, nu mi au gasit nimic.
Am mers la medicina generala pt analize de sange si toate cele, la reumatologie unde am facut diferite radiografii si chiar la cardiologie pt durerile din piept.
Desi am doar 30 de ani doctorii nu inteleg ce se intampla, durerile pe care le acuz eu fiind specifice celor peste 60 de ani.
Singura recomandare pe care am primit o este sa fac aerobic.
In fine, nu incape nici o indoiala ca este vorba de reumatism, va rog sa mi recomandati cateva locatii pt tratament balnear in tara unde as putea merge regulat sa mi tin aceasta problema sub control.

Multumesc
1 comentarii
0
03-11-2012, ora 21:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc lombare inferioare, gestionabil dupa examinare clinica la neurochirurg.
Evident ca poate exista si o afectiune inflamatorie-reumatologica, care se diagnosticheaza prin examen clinic la reumatolog (analizele biologice normale nu exclud o afectiune de tip reumatologic-auto-imun).
Prin """"reumatism"""" se intelege in medicina doar reumatismul acut post-streptococic, care este doar pasager o afectiune articulara (nu determina sechele si complicatii), de fapt afectarea principala fiind cea cardiaca (endocardita, miocardita etc).
Nu se pune problema vreunui tratament balnear fara un diagnostic de precizie (in unele afectiuni reumatologice tratamentul balnear agraveaza mult evolutia).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •