dureri de spate si maini, amortirea mainilor

19-08-2012
belce20
Nu este medic/terapeut
belce20
de citeva luni am dureri de spate(jos) si de maini in timpul noptii, nu ma pot intoare de pe o parte pe cealalta decit cind inspir adanc aer in piept(xurerile sunt puternice) iar mainile ma dor si sunt amortite imediat dupa ce ma intind in pat si tot restul noptii.dimineata deabia pot merge si fiecare nod din degete ma doare, nu pot apuca nimic prima jumatate de ora dupa trezire.apoi imi revin, merg la servici, lucrez fizic zilnic 8 ore, durerile nu sunt asa puternice, dar in momentul cind vin acasa si ma asez pe scaun dupa 10 minute sunt din nou amortita si deabia ma ridic.mentionez ca degetele de la maini sunt putin umflate dimineata.deasemeni ma dor si toti muschii, sau carnea pe tot corpul.genunchii de asemenea ma dor la urcare sau o simpla fandare.as vrea sa stiu ce analize ar trebui sa imi fac, n si daca cineva are aceleasi simptome, stie cumva despre ce este vorba?reumatism, fibromialgie, probleme la coloana?va multumesc anticipat.mentionez ca am 45 de ani.
2 comentarii
0
19-08-2012, ora 00:44
belce20
Nu este medic/terapeut
belce20
Vreau sa mai adaug si faptul ca in fiecare noapte am crampe musculare (carcei)in ambele picioare, uneri chiar si de trei ori pe noapte si sunt foarte dureroase.
0
19-08-2012, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate ipoteze diagnostice, inclusiv cele enumerate.
Prin urmare, cel mai logic si eficient este un consult clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.