dureri de umar, sold si calcai

15-11-2008
geola
Nu este medic/terapeut
geola
rezultatul analizelor marite:vsh-40, tgo-35, pcr-pozitiv.factor reumatoid-pozitiv, hemoleucograma usor modificata. ce investigatii pot sa mai fac?am si probleme cu coloana- discurile intervertebrale l3-l4, l4-l5, l5-s1 cu hiposemnal t2 omogen.minima protruzie discala l3-l4 mediana fara conflicte disco-radiculare decelabile irm.protruzie dicala l4-l5 mediolaterala dreapta cu zona milimetric hipersemnal t2 (fisura inelului fibros)ce comprima sacul dural.protruzie discala l5-s1 mediolaterala dreapta ce comprima discret sacul dural in contact cu radacina s1 dreapta.maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal t2 omogen.in cazul asta operatia de nucleoplastie percutana se poate face sau altceva?va multumesc!
9 comentarii
0
26-11-2008, ora 09:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce descrieti D-voastra extrem de punctual are relevanta numai in fata medicului neurochirurg care, pe baza examenului clinic si imagistic, va pune un diagnostic si va indica o conduita adecvata (eventual, acea vestita nucleoplastie percutana..).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-11-2008, ora 17:45
geola
Nu este medic/terapeut
geola
Buna ziua!am refacut analizele.factorul reumatoid mi-a iesit foarte mare 174.2!vsh-14, pcr-0.077.ce inseamna asta?la ce ma pot astepta?va multumesc anticipat!
0
26-11-2008, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Analizele prezentate de D-voastra au semnificatia unei inflamatii (sindrom inflamator), fara vreo specificitate. Trebuie efectuat un examen clinic complet (consultatie), de preferat la un reumatolog.
Tineti-ma la curent cu evolutia.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
31-03-2009, ora 10:10
miovasile
Nu este medic/terapeut
miovasile
mama mea are virsta de 73 ani, sufera de stenoza de canal spinal 40% si hernie de disc L3-L4, va rog sa ma sfatuiti poate sa faca interventia prin metoda nucleoplastie percutana si sa aiba rezultate deoarece acum are dureri mari pe picior ce nu se amelioreaza decit cu Tramadol.
Va multumesc anticipat.
0
01-04-2009, ora 15:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Stenoza canalului lombar nu se poate trata prin nucleoplastie...dar sa-i lasam pe cei supraspecializati sa se pronunte. Aceasta procedura se efectueaza in cel putin 2-3 locuri in Bucuresti, de catre neurochirurgi sau radiologi.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-04-2010, ora 18:55
lidia p
Nu este medic/terapeut
lidia p
Domnule Doctor, va rog sa ma ajutati sa inteleg care este cauza durerilor pe care le am dupa cap in toata portiunea cervicala, care merg in bratul drept partea anterioara pana la nivelul primelor trei degete de la mana. De cateva zile am aceasta senzatie de arsura plus o durere care se manifesta doar la unele miscari in zona cotului. Deasemeni am mai mereu senzatia de urechi infundate si un vajait, mai ales in dreapta si de cateva saptamani o durere surda, deasemenea in anumite miscari, a partii interioare a piciorului, in zona inghinala. Cand misc capul dintr-o parte in alta se simte un zgomot ca o scartiitura iar uneori mana imi amorteste. Am facut deja un TAC pentru partea cervicala si a rezultat ca am artroza, osteofiti, tasarea intre doua vertebre dar acum nu-mi amintesc exact care. Spuneti-mi va rog daca aceste dureri se datoreaza tasarii vertebreolor sau artrozei sau poate fi si alta cauza.
Sper sa ma fi facut inteleasa. Va multumesc foarte mult
0
12-04-2010, ora 19:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti o cervico-brahialgie, respectiv o patologie de compresiune radiculara la nivelul coloanei vertebrale cervicale.
Fireste, se poate adauga o artroza zygo-apofizara, dar nu aceasta genereaza problemele neurologice descrise.
Consultati un neurochirurg, aceasta patologie fiinde de competenta exclusiva a acestei specialitati.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-04-2010, ora 20:48
lidia p
Nu este medic/terapeut
lidia p
Va multumesc din suflet si eu, domnule doctor.Sa sti i ca sunt in Italia de doi ani, dar am mult mai multa incredere in medicii nostri, va rog din suflet sa nu lasati sa dispara profesionalismul chiar daca conditiile de desfasurare a profesiei nu sunt ca cele de aici.
0
12-04-2010, ora 21:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Multumesc pentru aprecieri.
Va pot spune cu mana pe inima ca imi desfasor activitatea in conditii 100% compatibile cu cele occidentale in regim privat, deci mult peste conditiile spitalelor de stat vestice.
Pe de alta parte, nivelul profesional al medicilor din Franta (acolo am lucrat 3 ani) este extraordinar de ridicat, incomparabil cu cel al colegilor romani...
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.