Dureri degete maini

11-03-2021
brigitta15
Nu este medic/terapeut
brigitta15
Buna ziua.Am 25 de ani si de o vreme simt in fiecare dimineata ca ma dor articulatiile de la degete cand incerc sa le indoi.Durerea trece dupa cateva minute dupa ce incep sa le misc.Sunt perioade cand imi intepeneste si cotul.Umarul drept ca doare de cateva luni, dar nu m-am gandit ca ar putea fi ceva serios.Medicul de familie mi-a recomandat sa fac teste de sange (factorul reumatoid si proteina C reactiva) si mi-a spus ca daca sunt pozitive, am poliartrita reumatoida.Mi-e foarte frica de acest diagnostic.As dori sa stiu daca sunt doar simptomele specifice poliartritei sau poate fi si altceva?
Mentionez ca acum aproximativ 2 luni mi-am facut analizele de sange si Proteina C reactiva mi-a iesit negativa, aslo sub 200, vsh 10 mm.
Va multumesc!
3 comentarii
0
11-03-2021, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este posibila existenta unei afectiuni reumatologic/inflamatorii (de tip poliartrita reumatoida).
Diagnosticul este 99% clinic si nu este bazat pe analize (in multe cazuri boala exista, articulatiile se distrug, dar analizele sunt perfect normale).
Prin urmare, inainte de a efectua analize de sange este util un consult clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-03-2021, ora 19:38
brigitta15
Nu este medic/terapeut
brigitta15
Va multumesc! Exact de ce ma temeam.
0
11-03-2021, ora 19:42
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Citi " Scuzati"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri la articulațiile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferențial)
  •