dureri foarte mari de picior

35 comentarii 1 2
0
11-05-2011, ora 08:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt perfect constient ca raspunsul meu v-a nemultumit profund, si ati fi preferat sa primiti retete de medicamente sau unguente, in loc de sfaturi concrete pentru reducerea distrugerii articulare.
Din pacate, daca nu sunteti constienta de necesitatea reducerii importante a greutatii si a reducerii drastice a efortului fizic, veti ajunge rapid in imposibilitatea deplasarii, determinata de distrugerea ireversibila a articulatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
11-05-2011, ora 20:13
ilva
Nu este medic/terapeut
ilva
Inca o data va multumesc cu respect; stiu ca greutatea in exces pe care o am, ma distruge;de 2 ani m-am lasat de fumat si de eforturi mult mai mari dar greutatea nu am reusit sa o mentin, ingrasandu-ma 30 kg.in paralel si cu o menopauza brusca.De atunci articulatiile mele sufera foarte tare.
O seara placuta!
0
15-06-2011, ora 19:35
bgdy07
Nu este medic/terapeut
bgdy07
Buna seara,

Am 20 de ani, 1.80m, 75kg si am dureri foarte mari de picior. Acum 5 ani de zile am facut indindere la inghinali. Am facut recuperare, iar dupa 6 luni au aparut niste dureri ingrozitoare de picior deasupra genunchiului. Durerile erau mai ales pe timpul noptii cand nu puteam dormii, erau dureri groaznice. De atunci am facut rmn'uri peste rmn'uri, iar rezultatele au fost bune, mai mult am facut si un control in care mi-au fost verificati nervii...Mentionez ca pulpa dreapta este acum mai mica in diametru decat la piciorul stang. Am fost pe la o gramada de doctori si nu au reusit sa'mi gaseasca problema iar durerile nu inceteaza. Am perioade cand durerile persista 1-2 sapt. aproape in fiecare dimineata si perioada cand aceasta durere dispare.

Durerea o simt in pulpa dar si genunchiul parca mi'l simt incarcat...greoi... si rareori durerea se lasa in jos pe picior...
Am probleme doar cu colesterolul si trigliceridele care sunt marite si de aproximativ un an m-am apucat de fumat... dar nu stiu daca asta are treaba cu durerile pentru ca durerile sunt de 4-5 ani.
Multumesc,
0
02-01-2012, ora 20:42
pinocchio
Nu este medic/terapeut
pinocchio
Buna seara.
Tatal meu, are dureri foarte mari de picioare, in ultima perioada se deplaseaza greu, doar cu ajutor. Durerea o simte la nivelul oaselor si are senzatia ca sunt foarte fragile nu poate calca pe ele. Mentionez ca are 84 de ani, grutate normala si sufera de parchinson. Doresc sa cunosc parerea d-voastra
Cu stima si multumiri.
0
04-01-2012, ora 01:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu stiu exact ce intelegeti prin "picioare", pentru ca in limbaj medical reprezinta formatiunea anatomica situata distal ("mai jos") de glezna, pentru a nu o confunda cu membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Oasele nu dor niciodata (oricum, rarissim), doar articulatiile se distrug (artroza) cu suferinta concomitenta.
Probabil ca si afectiunea neurologica de baza determina mare parte din dureri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: