Dureri in piept

02-01-2019
pop.maria
Nu este medic/terapeut
pop.maria
bună. de 2 zile am dureri insuportabile în piept, ca și cum am o piatră acolo, nu pot înghiți nimic, nici apă sau salivă. durerea este simțită mai ales când inspir aer, stau întinsă sau mă sprijin de ceva. respir greu, de parcă sunt obosită și simt că nu primesc suficient aer, deci am nevoia de a căsca. bătăile inimii sunt neregulate, uneori bate tare și rar, alteori încet și des. în caz că ar putea avea vreo legătură, menționez că de aproximativ o săptămână îmi curge sânge din nas după suflare și am dureri în zona frunții în timpul sângerării.
nu știu dacă am postat întrebarea în categoria corectă, vă rog să mă scuzați. despre ce ar putea fi vorba?
1 comentarii
0
24-05-2019, ora 16:57
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Mergeți imediat la urgențe pentru consult cardiologic și pneumologic. Descrieți durerea (localizată, difuză, ca o arsură, înțepătură, gheară, junghi, iradiază undeva-în umăr, mână, mandibulă). Poate fi o formă mai severă de viroză, dar este nevoie de consult și investigații pentru a pune un diagnostic. (pneumonie, o afecțiune cardiacă, sau altceva) Neregularitatea bătăilor cardiace poate fi de la durere. Mai aveți și alte simptome? Aștept să-mi răspundeți la întrebări. Sper să vă fie util ce v-am scris măcar pentru viitor (nu se așteaptă o săptămână cu epistaxis-hemoragie nazală, măcar la medicul de familie să mergeți). O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •